Boşboğaz ile Güllabi Mizah Gazetesi
The Bosbogaz and Gullabi
  1. Tez No: 490833
  2. Yazar: TARIK AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HADİYE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
II. Meşrutiyet dönemi Osmanlı Devleti'nde siyasî, sosyal ve iktisadî alanda büyük dönüşümlerin meydana geldiği bir dönem olmuştur. Basın tarihimizin de en verimli dönemi olan bu dönemde Osmanlı mizah yayıncılığı büyük bir gelişme göstermiştir. Bu tezin konusunu oluşturan Boşboğaz ile Güllabi mizah gazetesi, bu dönemin önemli ilk mizah yayınıdır. Ancak bu mizah gazetesi hakkında henüz müstakil bir çalışma yapılmamıştır. Bu tezde Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Hüseyin Rahmi (Gürpınar) tarafından 6 Ağustos 1908- 14 Aralık 1908 tarihleri arasında yayımlanmış olan Boşboğaz ile Güllabi mizah gazetesi incelenerek hem bu dönemin mizah yayıncılığı örneklenmeye hem de bir mizah gazetesi aracılıyla II. Meşrutiyet'in ilanından hemen sonra yaşanan gelişmeler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Second Constitutionalist Period is a time when political, social and economic revolutions occured in the Ottoman Empire. This era was also fruitful for the history of press and Ottoman humor publishing developed then. The main hub of this thesis Bosbogaz and Gullabi was recorded as the first humor newspaper and publication by Turgut Ceviker. However, there have not been a unique study examining it, yet. This thesis focuses on the issues of the newspaper in question between 6th August 1908 – 14th December 1908, published by Huseyin Rahmi (Gurpınar) (one of the leading authors in Turkish literature). By doing so, it is aimed both to give samples for humor publications and to bring out the developments during the post-Constitutionalist Period II.