Ölüm ve ölmek ile ilgili çok yönlü değerlendirme envanteri'nin (ÖÇDE-F) Türkiye geçerlilik ve güvenirlik çalışması
The multidimensional orientation toward dying and death inventory (MODDI-F): factorial validity and reliability in a Turkey sample
  1. Tez No: 490855
  2. Yazar: FULYA ZORBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ölüm ve Ölmek ile ilgili Çok Yönlü Değerlendirme Envanteri'nin (ÖÇDE-F) Türkiye Geçerlilik ve Güvenirlik Çalışması Ölüm ve Ölmek ile ilgili Çok Yönlü Değerlendirme Envanteri'nin (ÖÇDE-F) \ Fragebogeninventar Zur Mehrdimensionalen Erfassung Des Erlebens Gegenüber Sterben Und Tod (FIMEST-E) analitik olarak yapılandırılan tek faktördür. Ölüm ve ölüm korkusunu ve ölüm kabulünü ölçen kavramsal bir mantığı olan çok boyutlu ölçeğin Türkiye'de geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılacaktır. Ölüm korkusu hayatta olan her insanın yaşadığı ve yaşayabileceği bir anksiyete yaratabilmektedir. Ölüm korkusu bir takım psikolojik rahatsızlıkların geliştirilmesi veya psikolojik rahatsızlıklardan kişinin korunmasına karşı savunmasızlığını artırmaktadır. Bu nedenle, ölüm ve ölümden sonraki hayata karşı insanların bakış açısını ölçebilecek etkili bir test insanların ölüm anksiyetesini kontrol altına alacağı düşünülmektedir. Bu yapının etkili bir şekilde ölçülmesi hospis ve hafifletici tıp uzmanları için öncelik taşır. Hospis (yaşamı sona eren kişiye verilen bakım) ve palyatif (hayatı tehdit eden hastalık teşhisi almış hastaların rahat etmesi için verilen bakım) tıpta, klinik psikoloji ve ontoloji (temel sorunu varlık, varoluş olan disiplin) alanında ki araştırmalarda kullanılma potansiyeli etkin bir ölçektir. ÖÇDE-F'nin faktör yapısını Türkçe konuşan bir örnekle belirlemek, böylece ölçeğin boyutunu genişletmek amaçlanmaktadır. Doğrulayıcı faktör analizleri daha önce Almanca, Çince ve İngilizce dillerine çevrilmiştir. Almanca, Çince, İngilizce dil versiyonlarına ampirik (deneysel) ve kavramsal açıdan benzeyen kabul edilebilirlik boyutunu önermektedir. Ek psikometrik analizler, iç tutarlık güvenilirliği ve Türk dili ÖÇDE-F'nin yedi faktörlü puanlarının geçerliliğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Multidimensional Orientation Toward Dying and Death Inventory (MODDI-F): Factorial Validity and Reliability in a Turkey Sample The Multidimesional Orientation Toward Dying and Death Inventory (MODDI-F) \ Fragebogeninventar Zur Mehrdimensionalen Erfassung Des Erlebens Gegenüber Sterben Und Tod (FIMEST-E) is the only analytically structured factor.Reliability and validity of a study with a multi-dimelsional scale which measures fear of death, dying and the acceptance of death with a conceptual logic will be undertaken in Turkey. Fear of death can create an anxiety that every living person will face or may faced before. Fear of death increases the vulnerability of individuals to the development of psychological disorders or psychological disturbances. Therefore, it is considered that an effective test which measures people's point of view on death and the life after death can control people's death anxiety. Measuring this structure effectively is a priority for hospice and palliative medicine specialists. Hospice (care given to a person who is at the end of life) and palliative (care for the comfort of patients who have been diagnosed with life-threatening illness) are a potentially effective measure of use in research in clinical psychology and ontology (the core problem is existence, discipline of existence). It is aimed to determine the factor structure of the MODDI-F with a Turkish-speaking example, thus enlarging the size of the scale. Previously, confirmatory factor analyzes have been translated into German, Chinese and English. German, Chinese, English language versions of empirical (experimental) and conceptually similar aspects of acceptability. Additional psychometric analyzes constitute the validity of the internal consistency reliability and the seven-factor scores of the Turkish language MODDI-F.