Profesyonel futbolcularda devre arası hazırlık döneminin fiziksel uygunluğa ve yaralanma kaygısına etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of the mid-season camp period on the physical fitness and injury anxiety of professional footballers
  1. Tez No: 691811
  2. Yazar: TAHA ALPEREN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş-Amaç: Günümüzde futbol oyuncularının fiziksel performans parametrelerini ortaya çıkarmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler fiziksel, morfolojik, spora özgü beceriler olarak değerlendirilebilir. Sporculara bu değerlendirmeler hazırlık kampı öncesi, sonrası ve sezon sonu şeklinde yapılarak ilgili parametreleri takip edilebilir, kazanımları ve kayıpları incelenebilir ve yaralanmalarını önleyici yaklaşımlar yapılabilir. Bu çalışmada profesyonel futbol oyuncuları için düzenlenen hazırlık kamplarının futbolcuların fiziksel uygunluk ve yaralanma kaygısı parametrelerine etkisi incelenip bu süreçte değişen fiziksel uygunluk ve yaralanma kaygısı parametrelerinin olup olmadığını tespit etmek amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Bu çalışmaya Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından lisanslanmış profesyonel bir futbol takımında oynayan, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul etmiş ve dahil olma kriterlerine uyan 34 birey (yaş: 21,77±3,43, spor yaşı: 13,15±3,13) dahil edildi. Değerlendirme kapsamında tüm bireylerin yaşı, kiloları, boyları, dominant bacakları, futbol yaşı kaydedildi. Futbolcuların spora özgü becerileri ve performansları“Y denge testi, 20 m sprint testi, T çeviklik testi, tek ayak sıçrama testi, kuadriseps kas kuvveti ölçümü”ile, esneklikleri“otur-uzan testi”ile ve sportif yaralanma kaygıları“Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği”ile hazırlık kampı öncesi ve 3 haftalık hazırlık kampı sonrası değerlendirildi. Bireyler hazırlık kampı süreci boyunca 15 seans sürat, çeviklik, denge ve kuvvet çalışmaları yaptı. Bulgular: Bu çalışmada devre arası hazırlık döneminin sonunda her iki bacak Y denge testi skorlarının ve dominant bacak kas kuvveti değerlerinin başlangıç ölçümlerine göre daha yüksek olduğu (p0,05) belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Nowadays, there are various methods to reveal the physical performance parameters of football players. These methods can be evaluated as physical, morphological, and sport-specific skills. These evaluations can be made to the players before and after the preparation camp and the relevant parameters can be followed using these evaluations the gains and losses can be examined, and treatment to prevent injuries to the players can be prepared. In this study, it was aimed to examine the effects of the training camps organized for professional football players on the parameters of physical fitness and injury anxiety of football players and to determine whether there were any changing physical fitness and injury anxiety parameters in this process. Materials and methods: In this study, 34 volunteers (age: 21,77±3,43, sports age: 13,15±3,13) who play in a professional football team and are licensed by the Turkish Football Federation (TFF), voluntarily agreed to participate and meets the criteria to be included were included. Within the process of the assessment, the age, weight, height, dominant legs, and football age of all individuals were recorded. The demographic information of the players was taken and their skills and performances specific to the sport were evaluated with“Y balance test, 20 m sprint test, T agility test, one leg jump test, Quadriceps Muscle Strength Measurement”and their flexibility with“Sit - Reach Test”. Sportive injury concerns were questioned with the“Sports Injury Anxiety Scale”. Participants did speed, agility, balance, and strength exercises throughout the training camp period process. Results: In this study, it was determined that both legs Y balance test scores and dominant leg muscle strength values of the mid-season camp period were higher than the initial measurements (p0.05).