Kaynak tüketim muhasebesi yaklaşımının karşılaştırmalı analizi ve bir uygulama
Comparative analysis of the resource consumption accounting approach and an application
  1. Tez No: 490886
  2. Yazar: HARUN ÖĞÜNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TEKŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Geleneksel maliyet belirleme yönteminin yetersiz kaldığı günümüz rekabet koşullarında, ortaya atılan yeni maliyet yönetimi sistemlerinin her biri farklı kriterleri dikkate aldığı için farklı sonuçlara götürmektedir. Yakın geçmişte geliştirilen faaliyet tabanlı maliyetleme (FTM) ve zamana dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin ardından, Alman maliyet muhasebesi sistemi ile FTM'nin birleşiminden oluşan kaynak tüketim muhasebesi (KTM) yöntemi geliştirilmiştir. KTM yönteminin ortaya çıkmasının sebebi, FTM'nin atıl kaynakları dikkate almayan ve kaynaklar üzerine yeterince odaklanmayan bir yapıya sahip olmasıdır. Ürünler faaliyetleri, faaliyetler de kaynakları tükettiği için kaynakların tüketimine odaklanan KTM, aynı zamanda tarihi maliyetleri değil, yenileme maliyetlerini esas almakta ve neden-sonuç ilişkisine önem vermektedir. Tüm bunların yanında KTM, işletmenin güvenilir bilgiyi oluşturmasını sağlayarak etkili iletişimin önünü açan kurumsal kaynak planlaması (ERP) sistemlerinden etkin şekilde faydalanmakta ve sonuçta daha gerçek maliyet bilgisi ortaya koyulabilmektedir. Bu çalışmada KTM yöntemi bir üretim işletmesinde uygulanmış ve elde edilen maliyetler karşılaştırılarak üretilen mamullerin gerçek maliyetinin ortaya koyulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive conditions, where conventional costing method is inadequate, each of the new cost management systems takes into account different criteria and leads to different results. Following recently developed activity based costing (ABC) and time-driven activity based costing methods, the resource consumption accounting (RCA) method, which is a combination of the German cost accounting system and ABC, has been developed. The reason for the emergence of the RCA method is that the ABC has a structure that does not take into account the idle resources and does not have enough focus on the resources. Focusing on consumption of resources because products consume activities and activities consume resources, RCA is also based on replacement costs and not on historical costs, and attaches importance to cause-effect relationships. Besides all these, RCA effectively utilizes enterprise resource planning (ERP) systems, which provide effective communication for the enterprise by providing reliable information and resulting more real cost information can be revealed. In this study, the RCA method was applied in a production operation and by comparing the costs obtained, the actual cost of the products is provided.