Aort koarktasyonunda girişimsel ve/veya cerrahi tedavi uygulanmış hastalarda tekrarlayan girişim sıklığının değerlendirilmesi ve risk faktörlerinin araştırılması
The evaluation of the initiative frequency of recurrence in coarctati̇on of aorta with i̇nterventi̇onal and / or surgical treatment and the investigation of risk factors
  1. Tez No: 535348
  2. Yazar: CANSU ÖZDEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR MEŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Aort koarktasyonu (AK) terimi aortadaki segmental daralmayı tanımlamaktadır. Bu daralma aortun her seviyesinde olabilmekle birlikte, en sık sol subklavyen arterin arkusaortadan çıkış yerinin distalinde, duktusarteriyozus komşuluğunda görülmektedir. Aort koarktasyonu çocukluk çağındaki morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biri olan konjenital kalp hastalıklarının % 4-6'sını oluşturur. Bu çalışmada kliniğimizde AK nedeniyle girişimsel işlem ya da cerrahi yöntem ile tedavi edilmiş hastalarda tekrarlayan girişim sıklığının değerlendirilmesi ve buna yol açan risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod:Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'nde 2011-2018 yılları arasında aort koarktasyonutanısıyla takip edilen 85 hasta (55 erkek, 30 kız) çalışmaya alındı. Hastaların bilgi işlem kayıtları, ekokardiyografi, kardiyak kateterizasyon, anjiyokardiyografi ve cerrahi kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tanı anındaki yaşları 7 gün–168 ay arasında değişmekte idi. Hastaların yaş gruplarına göre bakıldığında 23'ü (% 27,1) 1–29 gün, 37'si (% 43,5) 1–12 ay ve 25'i(% 29,4) 1 yaşın üzerinde idi. 85 hastanın 21'inde (%24,7) preduktal yerleşimli, 58'inde (% 68,2) duktal (jukstaduktal) yerleşimli, altısında (% 7,1) postduktal yerleşimli koarktasyon saptandı. Hastaların onunda (%11,7)arkus aorta hipoplazisi, beşinde (%9,4) istmushipoplazisi bulunmaktaydı. İlk tedavide hastaların 31'ine(%36,4) balon anjiyoplasti, yedisine (%8,2) stentanjiyoplasti,, 47'sine (%55,3) cerrahi tedavi uygulandı. Takibe devam edilen 56 hastadan otuz bir (%55,3 ) hastada rekoarktasyon gelişti. Bu hastalarda ortanca 1,8 yıl (ÇAA : 0,4-4,0) sonra rekoarktasyon geliştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Coarctation of aorta (CoA) defines segmental constriction in the aorta. İt is most commonly seen in the distal part of the left subclavian artery from the aortic arch, adjacen to the ductus arteriosus. Coarctation of aorta constitutes 4-6 %of congenital heart diseases, one of the most important causes of childhood morbidity and mortality. The aim of this study was to evaluate the frequency of recurrent interventions in patients with aortic coarctation who were treated through interventional procedures or surgical methods and to investigate the risk factors leading to it. Materials And Methods: The study included 85 patients (55 males, 30 females) who were followed-up for aortic coarctation between the years 2011-2018 at the University of Health Sciences İzmir Dr. Behcet Uz Children Hospital Pediatric Cardiology and Pediatric Cardiac Surgery Clinic. The patients data records, echocardiography, cardiaccatheterization, angiography and surgical records of the patients were retrospectively evaluated. Patients' ages at the time of diagnos is ranged from 7 daysto 168 months. When the age groups of the patients were examined, 23 of thepatients(%27.1) were 1–29 days, 37 of all(%43.5)were1–12 monthsand 25 of them(%29.4) wereover 1 year of age. 21 of the 85 patients(%24,7)had preductal localization, 58 of all(%68.2) had ductal (jukstaduktal) and 6 of them(%7.1) had postductal coarctation.Ten patients (%11.7) had hypoplasia of the arcus aorta and 5 of them(%9.4) had isthmus hypoplasia. As a managment option, balloon angioplasty was performed in 31 patients(%36.4), stent angioplasty in 7 of them (%8.2) and surgical treatment in 47 (%55.3) patients. Thirty-one of 56 patients(%55.3) who were followed had recoarctation. After treatment median 1,8 years (RIA: 0.4-4.0) later, recoarctation developed.