Ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinde algılanan aile desteği, iyilik hali ve sınava ilişkin tutumları ile TEOG başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between perceived family support, well-being status and attitudes towards the test and TEOG success i̇n 8th grade students
  1. Tez No: 490919
  2. Yazar: ARİF ÇAMURLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada ortaokul 8.sınıf öğrencilerinde algılanan aile desteği, iyilik hali ve sınava ilişkin tutumları ile TEOG başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu değişkenler aralarındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modeli ile sınanması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'un Esenyurt ilçesinde eğitim öğretimine devam eden 13-15 yaş aralığındaki ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, 155'i erkek 163'ü kadın, 318 kişiden oluşmaktadır ve bunlar tesadüfî küme örnekleme yöntemiyle seçilmişlerdir. Veri toplama aracı olarak bu araştırmada,“Algılanan Aile Desteği Ölçeği”(PSS-Fa, Perceived Social Support From Family Scale),“Sınav Tutumu Envanteri”ve“Beş Faktörlü İyilik Hali Ölçeği Ergen Formu”(Five Factor Wellness Invertory-Teen Version) kullanılmıştır. Ayrıca“kişisel bilgi formu”da katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Araştırmada, iyilik hali ve sınav kaygısı (tutumu) ve algılanan aile desteği ile TEOG başarısı arasında anlamlı ve olumlu bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular iyilik hali, sınav kaygısı (tutumu) ve algılanan aile desteği arttıkça TEOG başarısının arttığını göstermiştir. Araştırmanın sonuçları, ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış, önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the relationship between perceived family support, well-being and well-being attitudes and TEOG success in 8th grade students of middle school and to test the relations between these variables with structural equality model. The study group of the research is composed of middle school students aged 13-15 years who continue their education education in the province of Esenyurt in Istanbul. The study group of the study consisted of a total of 318 individuals, 163 of whom were women and 155 of whom were selected by chance cluster sampling method. In this research, Perceived Social Support From Family Scale (PSS-FA), Test Attitude Inventory and Five Factor Wellness Invertory-Teen Version were used as data collection tools. In addition, a personal information form was used to determine the demographic characteristics of the participants. In the research, it was found that there was a positive and significant relationship between the status of wellness and test anxiety (perception) and perceived family support and TEOG success. The findings showed that as the findings of well-being, test anxiety and perceived family support increased, TEOG success increased. The results of the research were discussed in the light of the relevant literature and the recommendations were included.