Ortaokul 5 ve 8. sınıf öğrencilerinin öz düzenleme becerilerine yönelik algıları ile Türkçe ders başarıları arasındaki ilişki: Kars ili örneği
The relationship between self-regulation perceptions of secondary school 5th and 8th grade students and Turkish course success: The case of Kars province
- Tez No: 762272
- Danışmanlar: PROF. DR. TAZEGÜL DEMİR ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bireylerin gelişimi ve çağa ayak uydurabilmesi önemsenmektedir. Çağın gereği olarak önem kazanan kavramlara baktığımızda ise bu kavramların yine bireysel farklılıklara değer veren, kendi özelliklerinin farkında olan bireyler yetiştirmeyi kapsayan kavramlar olduğunu görmekteyiz. Bu kavramlardan biri öz düzenleme olarak karşımıza çıkmaktadır. Öz düzenleme kavramının eğitim-öğretim ile ilişkisini ortaya çıkaran çalışmalar son dönemde karşımıza çıkmaktadır. Öz düzenleme becerisinin Türkçe ders başarısı ile ilişkisinin incelendiği bu çalışmada hem öğrencilerin kendini iyi tanıyıp öz yeterlilikleri konusunda bilgi sahibi olup olmadıklarını hem de bilgiye ulaşırken sahip oldukları öz düzenlemeye yönelik algılarının Türkçe dersi başarılarıyla nasıl ve ne ölçüde ilişkide bulunduklarını tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Kars ilindeki devlet ortaokullarında öğrenim gören 593 beş ve sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada basit-tesadüfi örneklem tekniği kullanılmıştır. Araştırmada Aslan ve Gelişli (2015) tarafından hazırlanan“Algılanan öz düzenleme ölçeği”ile öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini tespit etmeye yönelik araştırmacıların kendisi tarafından literatür taranarak oluşturulan ölçek kullanılmıştır. Türkçe ders başarısını tespit etmek için okul müdürlüklerinden öğrencilerin dönem sonu not ortalamaları resmî evrak şeklinde alınmıştır. Sonuçta elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bu aşamada tanımlayıcı istatistik ve ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre hem beş hem sekizinci sınıf öğrencilerin öz düzenleme becerilerine yönelik algılarıyla Türkçe dersi başarısı arasında anlamlı pozitif yönde bir ilişki ortaya çıkmıştır. Ayrıca cinsiyet, öğrencilerin çalışma odasının bulunması, çalışma planının bulunması, öğrencilerin ana sınıfına gitme durumunun ve anne-baba eğitim durumunun Türkçe dersi akademik başarısıyla anlamlı pozitif yönde ilişkileri tespit edilmiştir. Öz düzenlemenin açık olma alt boyutunda: Beşinci sınıf kız öğrencilerin, beş ve sekizinci sınıf çalışma odası bulunan öğrencilerin, annesi üniversite mezunu olan öğrencilerin ve çalışma planı bulunan öğrencilerin lehine anlamlı pozitif yönde bir ilişki belirlenmiştir. Öz düzenlemenin arayış alt boyutunda ise hem beş hem sekizinci sınıf öğrencilerinin cinsiyet, öğrencilerin çalışma odasının, çalışma planının; beşinci sınıf öğrencilerinden iki kardeş olanların tek kardeş olanlara oranla arayış algılarının yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of individuals and their ability to keep up with the times are of great importance. When we look at the concepts that have gained importance as a necessity of the age, we see that these concepts are concepts that include raising individuals who value individual differences and are aware of their own characteristics. One of these concepts is self-regulation. Studies revealing the relationship between the concept of self-regulation and education have recently emerged. In this study, which examines the relationship between self-regulation skill and Turkish course success, it is aimed to determine whether students know themselves well and have knowledge about their self-efficacy, and how and to what extent their perceptions of self-regulation are related to their Turkish course success. The sample of the study consists of 593 fifth and eighth grade students studying in state secondary schools in Kars. Simple-random sampling technique was used in the study. In the study, the“Perceived self-regulation scale”prepared by Aslan and Gelişli (2015) and the scale created by the researchers by scanning the literature to determine the socio-demographic characteristics of the students were used. In order to determine the Turkish course success, the end-of-term grade point averages of the students were obtained from the school directorates in the form of official documents. The resulting data were analyzed with the SPSS program. At this stage, descriptive statistics and relational screening methods were used. According to the results of the research, a significant positive relationship emerged between the perceptions of both the fifth and eighth grade students about self-regulation skills and their success in Turkish lessons. In addition, significant positive correlations were found between the gender, the presence of the students' study room, the presence of the study plan, the students' attendance to the kindergarten, and the educational status of the parents in the Turkish course. In the sub-dimension of being open to self-regulation: A significant positive relationship was determined in favor of fifth grade female students and fifth grade students with only one sibling, students with a fifth and eighth grade study room and students with a study plan. Again, except for the students whose parents are primary school graduates; There was a significant positive relationship in the dimension of openness of self-regulation in favor of children with illiterate, secondary school, high school and university graduate parents. In the sub-dimension of seeking self-regulation, both fifth and eighth grade students' gender, study room, study plan; it was determined that the seeking perceptions of the fifth grade students who have two siblings are higher than those who have only one sibling.