Algılanan liderlik stilinin iş yaşam kalitesi üzerine etkisi: X ve y kuşakları arası karşılaştırma
The effects of perceived leadership style on the quality of work life: A comparison between generation x and generation y
- Tez No: 490928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmamızda Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde her türlü kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde sanayi, eğitim, hizmet vb. birçok farklı faaliyet kolunda görev yapan, 1980 öncesi ve sonrası doğmuş 447 aktif çalışanla gerçekleştirilmiş anketlerin değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Bu 447 kişi, hem Algılanan Liderlik Stili Ölçeği hem de İş Yaşam Kalitesi Ölçeği anketlerini eksiksiz olarak yanıtlamıştır. Söz konusu çalışmayı cevaplandıranların demografik ve ekonomik özellikler itibariyle birbirine yakın gelir ve statüye sahip kişiler olması yerine, farklı gelir ve statüye sahip kişiler arasından seçilmesine özen gösterilmiştir. Araştırmada“Çok Faktörlü Liderlik Anketi”(Multifactor Leadership Questionaire) ile McDonald tarafından geliştirilen“İş Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile çözümlenmiştir. Demografik değişkenler ile algılanan liderlik ve iş yaşam kalitesi arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı, yine yapılan analizlerle ölçülmeye çalışılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda; X ve Y kuşağı olmak üzere iki farklı kuşağa mensup çalışanların demografik değişkenlere ilişkin karşılaştırmalarına bakılmıştır. Tek yönlü ANOVA sonucunda cinsiyet, medeni durum ile dönüşümcü liderlik stili, sürdürümcü liderlik stili, serbestlik tanıyan liderlik stili ve iş yaşam kalitesi arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Fakat eğitim düzeyine bakıldığında dönüşümcü liderlik stili, sürdürümcü liderlik stili ve iş yaşam kalitesi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş; ancak serbestlik tanıyan liderlik stili ile eğitim arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Tüm değişkenlerde anlamlı bir farklılık varken, serbestlik tanıyan liderlik stili açısından farklılığın tespit edilmediği durum, mesleğin algılanan liderlik stili ve iş yaşam kalitesi üzerindeki etkisinde de geçerlidir. Verilere mesleki kıdem yönünden bakıldığında ise dönüşümcü liderlik stili, serbestlik tanıyan liderlik stili ve iş yaşam kalitesi açısından anlamlı farklılık görülmezken, sürdürümcü liderlik stili arasında bir farklılık saptanmıştır. Kuşakların birbirleri ile ilişkilerinin düzeyini belirlemek için yapılan Pearson Korelasyon Analizi sonucu X kuşağında dönüşümcü liderlik stili ile iş yaşam kalitesi arasında anlamlı ve orta düzeyde, sürdürümcü liderlik stili ile iş yaşam kalitesi arasında anlamlı ve orta düzeyde, serbestlik tanıyan liderlik stili ile iş yaşam kalitesi arasında zayıf fakat anlamlı ilişki vardır. Y kuşağında ise dönüşümcü liderlik stili ile iş yaşam kalitesi arasında anlamlı ve orta düzeyde, sürdürümcü liderlik stili ile iş yaşam kalitesi arasında anlamlı ve orta düzeyde, serbestlik tanıyan liderlik stili ile iş yaşam kalitesi arasında zayıf fakat anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda H1, H2, H3 ve H5 numaralı hipotezler kabul edilirken, H4 ve H6 numaralı hipotezler reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study is the result of the questionnaires conducted with 447 employees who are born before and after 1980 and are actively engaged in employment in a wide range of businessess, including banking-finance, education, chemistry, retail, electronic, automotive, tourism, informatics, mining and service sector in Ankara, İstanbul and İzmir.The employees who have been took part in the questionnaires scales on“The Perceived Leadership”and“The Quality of Work Life”. While doing the questionnaire, a particular attention has been paid to select the employees from diverse demographic and economic backgrounds. In the study, Multifactor Leadership Questionaire and Quality of Work Life Scale, developed by McDonald, have been used. 7 Quality of Work Life variables which were deployed were job stress, salary and benefits, job satisfaction, encouragement level, the use of skills and autonomy, the relations with collegagues, responsibility and action, communication, decision-making and job security. The data collected from the questionannaires have been analyzed through the SPSS program. In addition, the differences between demographic variables along with perceived leadership and the work life quality have been particulary controlled in order to avoid any error. As the result, a comparison has been made to analyze the differences between generations X and Y based on demographic variables. As the result of one – way ANOVA analysis, a significant distinction is not detected between sex, martial status and“transformative leadership style”,“sustainable leadership style”,“laissez-faire leadership style”, and the quality of work life. However, when we have taken into account the educational level of the participants, a significant distinction is detected between education and“transformative leadership style”,“sustainable leadership style”along with the quality of work life even though this sort of distinction has not turned to be the case for“laissez-faire leadership style”. Meaningful there have been meaningul differences among all variables, no serious distinction has been identified between“perceived leadership”and the quality of work life concerning the“laissez-faire leadership style”. A particular difference concerning“sustainable leadership style”is distinguished while this difference has not been applicable for“transformative leadership style”,“laissez-faire leadership style”and the quality of work life. As the result of Pearson's Correlation Analysis, which is used to determine the level of relations between generations, it has been emphasized that concerning generation X there is a meaningful, medium-level relation between“transformative leadership style”and the sense of the quality of work life. While the relation between“sustainable leadership style”and the sense of quality of work life is also determined to be a meaningful, medium-level one, the relation between“laissezfaire leadership style”and the sense of the quality of work life is estimated to be a significant one, yet weakened. In case of the generation Y, it is detected that there is a meaningful, medium-level relation between“transformative leadership style”and the sense of the quality of work life. While the relation between“sustainable leadership style”and the sense of the quality of work life is also determined to be a meaningful, medium-level one, the relation between“laissez-faire leadership style”and the sense of the quality of work life is estimated to be a significant yet weakened one. As the result of the analysis, the hypothesis numbered H1, H2, H3 and H5 is accepted while those numbered H4 and H6 is rejected.