Akademik yükseltilme, atamalar ve yargısal denetim
Academic promotion, assigments and judicial review
- Tez No: 490938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yükseköğretim kurumlarında öğretim üyeliğine atama, ihtiyaçlar doğrultusunda kadro ilanı ile başlayıp rektör ataması ile sonuçlanan, birbirinden farklı kişi ve kurulların katıldığı bir süreç sonucu gerçekleşen bir işlemdir. Bu atamalarda uygulanan esaslar 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunundaki kurallar çerçevesinde yapılmakla beraber bu Kanunun yanı sıra 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği hükümleri de uygulanmaktadır. Çalışmamız bu mevzuat hükümleri çerçevesinde ele alınmakta ve uygulamada yaşanan sıkıntılar örnek yargı kararları ışığında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The lecturer appointment in the institutions of higher education is a process that starts with announcement in accordance with requirement and results the approve of rector. This process goes on with the involving of various people and commissions. Although the appointments carry out in the frame of Higher Education Law number 2547, the ruling of the Higher Education Personnel Law number 2914, Civil Servants Act number 657 and regulations of the Appointment and Ascent for Lecturers. Our study is discussed in these legislation and practice are considered in the light of the problems experienced judicial decision example.