Bir toplumsal tip olarak İstanbul beyefendisinin sosyo-tarihsel serüveni
The socio-historical account of the İstanbul beyefendisi (Istanbul gentleman) as a social type
- Tez No: 490984
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sosyolojideki toplumsal tip kavramı alandaki en temel problematik hususlardan birisi olan yapı-aktör ikiliğine ilişkin önemli açılımlar sağlayan kuramsal bir araç olagelmiştir. Bu çalışma Elias'nın süreç sosyolojisi ve figürasyon kavramı çerçevesinde Türkiye'nin sosyo-tarihsel bağlamında İstanbul beyefendisi tipinin gelişimini bir yandan Osmanlı'nın son döneminden erken cumhuriyet dönemine kadar sınıfsal oluşumlar, yaşam alanları ve habitus kavramları ekseninde incelerken, diğer yandan da edebiyat alanında bu tipin tezahürlerini özellikle dekadans ve nostalji temalarıyla incelemektedir. Çalışmanın ana odak noktalarından bir diğeri ise Elias'nın uygarlık süreci paradigmasına yöneltilen ve genellikle onu Batı merkezcilikle itham eden eleştiriler ışığında bu paradigmanın İstanbul beyefendisi tipinin geliştiği sosyo-tarihsel bağlama uygulanabilirliğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of social types has long become a theoretical tool that provides important expansions to the actor-structure dualism, one of the most basic problematic issues in the relevant field. Within the framework of figurational sociology or process sociology as Norbert Elias has put in, this study investigates the emergence and development of the social type,“İstanbul Beyefendisi”in Turkey's socio-historical context by dwelling into its appearance in the intersecting axes of class formations, lifeworlds and habitus in the period of late Ottoman period till the early republican era. The study also deals with the manifestations of this social type in realm of literature which is unsurprisingly build upon the dominant themes of nostalgia and decadence. Last but not least, another of the main focuses of this study is to investigate whether Elias' paradigm is applicable in the Turkey's socio-historical context by taking into consideration of the critiques of his understanding of civilization process, charging it as Eurocentric and unidimensional