Yeni kamu yönetiminde yönetişimin önemi ve ülkemizde oluşturulan yönetişim mekanizmaları
The importance of governance in the new public administration and governance mechanisms created in Turkey
  1. Tez No: 491016
  2. Yazar: MUKADDES ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNANÇ ÖZEKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bilgi çağının getirdiği standartlar; yaşam koşullarımızı, beklentilerimizi, ihtiyaçlarımızı değiştirmiştir. İhtiyaç ve beklentilerdeki değişim, örgütlerin de yapısal ve yönetsel değişikliklere gitmeleri yönünde bir baskı oluşturmuştur. İlk olarak özel sektörde başlayan yönetim alanındaki gelişmeler, kamu sektörüne de etki ederek yeni kamu yönetimi anlayışının doğmasına neden olmuştur. Yönetimde yaşanan sorunlar, kamu personelinin tutumları, bürokrasinin olumsuz yönleri ve diğer sorunlar, yeni kamu yönetimi anlayışının ortaya çıkışında etkili olan içsel nedenlerdir. Yeni kamu yönetimi anlayışının ortaya çıkmasında en önemli dışsal nedenler ise küreselleşme ve bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler olmuştur. Söz konusu gelişmeler sonrasında, klasik yönetim anlayışının yerini yönetişimin etkili olduğu yeni kamu yönetimine bıraktığı görülmektedir. Kamu yönetimimiz de, yönetişimin hangi hukuki düzenlemeler ve mekanizmalarla uygulandığı çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu alanda, yapılan düzenlemelerin ve oluşturulan mekanizmaların, yönetişime geçişte etkileri ve iyi yönetişim için yapılması gerekenler çalışmamızda incelenen ve cevap aranan konulardır. Yönetişimin ülkemizde geldiği aşamayı tespit ettikten sonra gelinen noktanın yeterliliği ve yapılması gerekenlerin değerlendirilmesi ile yönetişim kavramı irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The standards brought by the information age have changed our living conditions, expectations and needs. Changes in needs and expectations have put pressure on organizations to go through structural and managerial changes. Developments in management, which first started in the private sector, also affected the public sector and led to the emergence of a new public administration approach. The problems in administration, the attitudes of public officers, the negative aspects of the bureaucracy and other problems are internal causes that are effective in the emergence of new public administration. The most important external causes for the emergence of the new public administration concept are the globalization developments in information and communication technologies. After such developments, it seems that the traditional management approach is replaced by the new public administration where governance is effective. The main topic of our study is on which legal arrangements and mechanisms governance applied in our public administration. These are the issues that are examined and answered in our workplace, the regulations that are made and the mechanisms that are created, the effects of governance, and what we need to do for good governance.The governance will contribute to the development of governance by assessing the adequacy of the point reached and the things that need to be done, once we have identified the stage in our country.