Kamu yönetiminde yolsuzluklar, nedenleri ve çözüm önerileri
Corruptions in public administration, their causes and solution suggestions
  1. Tez No: 491030
  2. Yazar: FATEN ABDULRAZZAQ MAHDI MAHDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR CİDECİGİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Görevi ve yetkiyi kötüye kullanarak, yasalara ve kurallara aykırı iş yapma olarak tanımlanabilen yolsuzluk tüm toplumları olumsuz etkileyen evrensel bir sorundur. Yolsuzluklar toplumun devlete olan güvenini sarsmakta ve hukuk devleti anlayışının gerçekleşmesini önlemektedir. Yolsuzluklara karşı alınabilecek önlemlerden önce yolsuzlukların oluşmasına zemin hazırlayan ve insanları yolsuzluk yapmaya sevk eden nedenlerin bilinmesi gerekmektedir. Yolsuzlukların nedenleri sosyal, ekonomik, kültürel ve hukuki unsurlara dayanmaktadır. Bu nedenler doğrultusunda, yolsuzluklara karşı sosyal, ekonomik ve hukuki önlemler belirlenebilir. Bu doğrultuda, tez çalışmasının amacı; genel olarak yolsuzluk kavramı, yolsuzluğun ortaya çıkış nedenleri, yolsuzluk çeşitleri, yolsuzluğun nitelikleri ve zararları hakkında bilgiler vererek, yolsuzluğa karşı alınabilecek kısa ve uzun vadeli önlemleri belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Corruption which can be defined as acting against the laws and rules by misconduct and misfeasance is a universal issue influencing all the societies negatively. Corruptions shake the society's confidence in the government and avoid the fulfillment of understanding rule of law. Prior to the precautions which will be taken against the corruptions, it is imperative to be informed about the causes which form a basis for the emergence of corruptions and lead people to commit corruption. The causes of the corruptions are based on social, economic, cultural and judicial factors. In accordance with these causes, social, economic and judicial precautions against the corruptions can be identified. In this regard, the aim of this thesis is to identify the short-term and long-term precautions to be taken against the corruption by informing about the notion of corruption, the causes of the emergence of corruption, the types of corruption, the qualities of corruption and its damages.