Roots of the Palestine -Israel issue and the current image of Turkey and Erdoganin the online news
Filistin- İsrail meselesinin kökenleri ve dijital haberlerde güncel Türkiye ve Erdogan imajı
- Tez No: 491046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM E. BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu tezde Filistin ve İsrail arasındaki meselelerin tarihsel kökenleri ve Filistin toprakları üzerinde sürüp giden çatışmalar ve ilişkileri belirleyen başlıca olaylar bir bütünlük içinde gün yüzüne çıkartılmaya çalışmıştır. Bunun ardından, 2008-2016 yılları arasındaki Türkiye-Filistin-İsrail arasındaki gelişmeler ve önemli dönüm noktaları olan olayların Filistinli ve İsrailli internet gazetelerinin kendi okur kitlelerine ve dünya kamuoyuna bu gelişmeleri nasıl lanse ettiği incelenmiştir. Filistin ve İsrail basınından internet haberlerinde Türkiye ve Recep Tayyip Edoğan'ın nasıl temsil edildiği ve bunların genel imajının nasıl inşa edildiğinin araştırlıdığı bu araştırmada, basının Türkiye ve Edoğan'a karşı mevcut yaklaşımı, genel tavır ve tutumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada Filistin ve İsrailden seçilen ikişer gazetenin haberleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Veriler nicel ve nitel veri toplama tekniği ile elde edilmişti. İlk iki bölümde kronolojik tarihsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Üçüncü bölümde ise, betimsel incelemenin ardindan, seçilen dört gazetenin haberlerine içerik analizi uygulanmış, neticede de bir karşılaştırmaya gidilmiştir. Böylece gazeteler arasındaki genel tutum ve tavır farklılıkları ortaya çıkartılmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin gazetelerinde imajının olumlu ve nötr olduğunu tespit edilmiştir. Ancak İsrail gazetelerinde Erdoğan'ın imajının negatif yön de olduğu özellikle Jerusalem Post'un, Erdoğan'ın imajını bozmak için bazı manipülasyon ve propaganda teknikleri kullanarak negatif yönde bir Erdoğan imaji inşa ettiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to reveal the historical roots of the Palestinian-Israeli issue and the most prominent incidents that formed the conflict on the historical land of Palestine until this day. It would also examine the developments of the Turkey- Palestine-Israel relations and the most important turning points between 2008-2016 to see how the Palestinian and Israeli internet newspapers represented the general image of Turkey and Recep Tayyip Erdogan to their readerships and the world. Finally, it would determine the Palestinian and Israeli newspapers' current approach and general attitude toward Turkey and Erdogan. In this study, the content analysis methodology was applied to analyze the selected Palestinian and Israeli newspapers' contents and the data were obtained by quantitative and qualitative data collection techniques. In the first two chapters, the historical chronological research methods were used. In the third chapter, after applying the content analysis on the newspapers, the comparison of data took place in the end. The study has found that the image of Turkey and Erdoğan in the Palestinian newspapers was mainly between the positive and neutral directions while in the Israeli newspapers, the image of Erdoğan was obviously negative especially in Jerusalem Post, which used some manipulative and propagandistic techniques to distort the image of Erdogan.