Farklı alüminyum alaşımlarının sürtünme karıştırma kaynağında kaynak parametrelerinin kaynak edilebilirliğe etkisi
Effect of welding parameters on weldability at friction stir dissimilar welding of aluminum alloys
  1. Tez No: 491088
  2. Yazar: ANIL EMİRALİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sürtünme karıştırma kaynağı yeni bir katı hal birleştirme işlemidir. Bu kaynak yöntemi otomotiv, havacılık, gemi taşımacılığı, raylı sistemler ve makine endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem klasik kaynak yöntemleri ile birleştirilmesi zor olan yüksek mukavemetli alüminyum alaşımları ve diğer metal alaşımların birleştirilmesinde kullanılabilmektedir. Tez kapsamında AA6082-T6 ve AA7075-T651 alaşımı plakaların sürtünme karıştırma kaynağı ile kaynak edilebilirliğine ve kaynaklı bağlantıların mekanik özelliklerine takım pim profilinin, takım dönme hızının ve takım ilerleme hızının etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Üçgen, beşgen ve helisel olmak üzere üç farklı takım pim profili kullanılarak kaynak işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen numunelerin yapısal incelemeleri yapılmış, sertlik ve çekme değerleri ölçülmüştür. Bu sonuçlara göre helisel profilli pim ile birleştirme işlemi gerçekleştirilen kaynaklı bağlantıların daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Friction stir welding is a new solid-state joining process. This welding method is used widely in automotive, aerospace, shipping, railway rolling stock and machine industry. This method can be used to join high-strength aluminum alloys and other metallic alloys that are hard to join by conventional welding processes. The aim of this thesis is to investigate the effect of pin shape, tool rotational speed and welding speed on mechanical properties of dissimilar friction stir welding of AA6082-T6 and AA7075-T651 aluminum alloys. Three different pins shaped in triangular, pentagonal and helical are used in welding process. Structural investigations, hardness tests and tensile tests applied on welded samples. From the tensile test results and hardness measurement results, it was found that helical pin has better results than the other pin profiles.