Synthesis, characterization and application of self-healing coatings on several substrates by spray technique
Kendi kendine iyileşen kaplamaların sentezi, karakterizasyonu ve sprey tekniği ile farklı substratların üzerine uygulanması
  1. Tez No: 491123
  2. Yazar: MERVE DİLAVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADİR YURDAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmada self-healing kavramı epoksi polimer üzerinde incelenmiştir. Tez, iki farklı kendi kendini onarma mekanizma yaklaşımı ve iki denel kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım, Melamin-formaldehit (MF) önpolimerinin mikrokapsül kabuğu olarak kullanıldığı kapsüle dayalı kendi kendini onarmayla ilgilidir. İkinci kısım, Diels-Alder (DA) ve retro-Diels-Alder (rDA) tepkimelerinin kullanıldığı içsel kendi kendini onarmayla ilgilidir. Kapsül tekniğinde, Disiklopentadien (DCPD) ve Grubbs' katalizörü sırasıyla iyileştirme ajanı ve katalizör olarak seçilmiştir. Mikrokapsüller, melamin ve formaldehitin polimerleşerek Disiklopentadien damlalarının çevresi sarması ile oluşturulur. Mikrokapsüllerin karakterizasyonu, Fourier-transform infrared spektroskopisi (FTIR) ve Scanning Electron Mikroskopisi (SEM) sırasıyla kimyasal yapı ve yüzey morfolojisini aydınlatmak amacı ile kullanılmıştır. İkinci kısımda, modifiye edilmiş furan fonksiyonlu maleimit karbazol polimerler arasında termal olarak aktiflenen kendi kendini onarmaya dayalı DA reaksiyonları çalışılmıştır. Her iki sistemde polimer matriksin onarım etkisini gözlemek için Optik Mikroskop (OM) kullanılmıştır. Hazırlanan kaplamaların termal kararlılıkları da TG/DTA ve DSC analizleriyle incelenmiştir. Sonuç olarak, çalışmanın birinci kısmında 1,5 saat ve 40 santigrat derecede yüzde 89'luk bir kendi kendini onarma verimi elde edilirken, DA-rDA tepkimesine dayalı sistemde yüzde 45'lik onarım verimine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The self-healing concept for an epoxy polymer was investigated. This thesis composed of two different mechanistical approachs of self-healing and two experimental parts. First part is related with capsule based self healing where Melamine-formaldehyde prepolymer (MF) was used as microcapsules' shell. Dicyclopentadiene (DCPD) and Grubbs' catalyst were chosen as healing agent and catalyst, respectively. The second part deals with intrinsic self-healing based on the Diels-Alder (DA) and retro-Diels-Alder (rDA) reactions. In case of the capsule technique, microcapsules were synthesized by polymerization of melamine and formaldehyde to form shell over DCPD droplets. Characterization of these capsules was studied by Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR) and Scanning Electron Microscopy (SEM) Analysis to investigate the chemical structure and surface morphology, respectively. In the second part, thermally activated self-healing system based on the DA reaction of modified chitosan functionalized furan-maleimide carbazole polymers were studied. In order to observe the healing effect of polymer matrix in both of two systems, Optical Microscope (OM) was used. Thermal stabilities of the prepared coatings were also investigated by TG-DTA and DSC analysis. As a conclusion, the healing efficiency reached to 89 percent after waiting in oven for 1.5h at 40 centigrade degree for the first part of the study. On the other hand, the self-healing efficiency was determined as 45.5 percent for DA-rDA type self-healing system.