Ligninolitik bakterilerin endüstriyel düzeyde çevresel atık su kirliliğine karşı etkin kullanımının geliştirilmesi
Improvement of the effective usage of ligninolytic bacteria against environmental wastewater pollution at industrial scala
- Tez No: 917471
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE ÇANAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada daha önce gerçekleştirilen Tübitak 1001 (Tübitak 113Z741) projesi ve Doktora tezi (Ayşegül ÖZER, 2018) kapsamında dizayn edilen ligninolitik genleri içeren rekombinantB. subtilis WB800 suşlarının ve çalışma kapsamında kullanılan zeytin atık suyundan izole edilen SA1, SA2, SA3 bakteriyal izolatlarının kağıt fabrikası atık suyu, zeytin üretim tesisi atık suyu ve tekstil fabrikası atık sularının biyoremediasyonundakullanım potansiyelleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, atık sulardan ligninolitik aktiviteye sahip bakterilerin izolasyonu ve sınıflandırılması, bakterilerle muamele edilen ve edilmeyen atık su örneklerinin bazı fizikokimyasal analizlerinin yapılması, örneklerin GS-MS, ICP-MS analizlerinin gerçekleştirilmesi ve bakterilerle muamele edilmiş ve edilmemiş atık su örneklerinin tohum çimlenmesine etkisinin araştırılması gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda rekombinant bakteriler ile atık su örneklerinin muamelesi sonucunda istenilen seviyede ve tutarlı sonuçlara ulaşılamazken atık sulardan izole edilen ve SA1,SA3 ve SA6 olarak adlandırılan yaban tip bakteri suşlarında ise her üç su üzerinde belli bir seviyede biyoremediasyona katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential of recombinant B. subtilis WB800 strains containing ligninolytic genes designed within the scope of the previously carried out TUBITAK 1001 (TUBITAK 113Z741) project and PhD thesis (Özer., 2018) and SA1, SA2, SA3 bacterial isolates isolated from olive wastewater used in the study in the bioremediation of paper mill wastewater, olive production plant wastewater and textile factory wastewater was investigated. In this context, isolation and classification of bacteria with ligninolytic activity from wastewater, some physicochemical analyzes of wastewater samples treated and not treated with bacteria, GS-MS, ICP-MS analyzes of the samples and investigation of the effect of wastewater samples treated and not treated with bacteria on seed germination were carried out. As a result of the studies carried out, while the desired level of consistent results could not be achieved as a result of the treatment of wastewater samples with recombinant bacteria, it was observed that the wild type bacterial strains isolated from wastewater and named SA1, SA3 and SA6 contributed to bioremediation at a certain level on all three waters.