Sandviç kompozitlerde birleştirme bölgesinin eğilme davranışı
Bending behavior of joining area in sandwich composites
  1. Tez No: 491170
  2. Yazar: SEVİM NİHAL PUHURCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç nokta eğme testi uygulanan yapıştırma ile birleştirilmiş sandviç kompozitlerin eğilme davranışını incelemektir. Sandviç kompozit vakum infüzyon yöntemi ile üretilmiştir ve 10 mm kalınlıklı çekirdek malzemeli sandviç yapı 125x150 mm2 boyutlarında kesilmiştir. Daha sonra numuneler, yapıştırıcı görevi gören başka bir kompozit malzeme ile birleştirilmiştir. Yama olarak adlandırılan birleştirilen kompozit, sandviç kompozitin yüzey tabakaları ile aynı malzeme bileşenlerine sahiptir. Numunelerin birleştirilmesinden sonra, yama uzunlukları 30 mm, 45 mm, 60 mm, 75 mm ve 90 mm olan beş farklı numune tipi elde edilmiştir. Yama kompoziti el yatırma yöntemi ile üretilmiştir. Yamalı numuneler de vakumlanarak kürlenmiştir. Birleştirilen numuneler 250x50 mm2 boyutlarında kesilmiştir ve farklı yama uzunluğundaki numune tipleri üç nokta eğme testi için tamamen hazır hale gelmiştir. Daha sonra farklı yama uzunluğundaki bu numunelere üç nokta eğme testi uygulanmış ve maksimum kuvvete karşılık gelen düşey deplasmanlar belirlenmiştir. Aynı numuneler için, sonlu elemanlar analizi de ANSYS programında yapılmıştır. En sonunda, deneysel çalışmalar ve analiz sonuçları karşılaştırılmış ve hangi yama uzunluğundaki numune türünün daha mukavemetli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the bending behavior of adhesively bonded sandwich composites by applying three point bending test. Sandwich composite was manufactured by vacuum infusion method and was cut in the dimension of 125x150 mm2 with 10 mm core thickness. Then the samples were jointed with another composite acting as adherend. Bonded joint composite, called patch, has the same material components such as face sheets of sandwich composite. After the joint of the samples, five different types of specimens with the patch widths of 30 mm, 45 mm, 60 mm, 75 mm and 90 mm were obtained. Patch composites were manufactured by hand lay up method. Jointed samples also were vacuumed and cured. Bonded joint samples were cut to dimension of 250x50 mm2 and sample types with different patch widths were completely ready for three point bending test. Afterwards, these samples which have different patch widths were applied three point bending test and the displacements corresponding to the maximum force were determined. Finite element analysis also is carried out the same samples by using the ANSYS software. Finally, experimental investigation and analysis results were compared and it has been determined which width-patched sample types more strength.