Synthesis of potential antibacterial carbazole moiety bearing β-lactam derivatives
Potansiyel antibakteriyel aktifliğe sahip karbazol grubu içeren β-laktam türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 491173
  2. Yazar: CESAR EDUARDO GUTIERREZ QUEVEDO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Karbazoller; seçiciliklerinin ve aktivitelerinin sübstitüentlerle kolayca değiştirilebilmeleri sayesinde antitümör, antibiyotik, antihistaminik, antioksidatif, anti-inflamatuar ve psikotropik ajanların geliştirilmesinde ilgi çeken kilit bileşiklerdir. Karbazol iskeleti, penisilin, aztreonam ve nocardicin gibi β-laktam bağlı sistemlerin antibakteriyel aktivitesinin artmasına yardımcı olur ve çeşitli biyolojik aktivitelere sahip olmasını sağlar. Bu çalışmada, kondenzasyon ve keten–imin siklokatılma tipi reaksiyonları kullanarak, laktam yapısal içeren yeni bir 9-metil-9H-karbazol bileşikleri serisi, sentezleme ve karakterize etmeyi amaçladık. Sentezlenen bileşikler IR ve Nükleer Manyetik Rezonans spektroskopisi ile tanımlandı ve karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Carbazoles are interesting key compounds in the development and improve of antitumors, antibiotics, antihistaminics, antioxidatives, anti-inflammatorie, phychotropic agents, etc. since their selectivity (activity) can be influenced by substituents. In this context, carbazole skeleton allows an enhancement of the potent antibacterial activity in β-lactam (2-azetidinone) rings attached in systems like penicillin, aztreonam, nocardicin, etc. and led to obtain synthons with diverse pharmacological activities. Here, we intended to synthesize and characterize a series of novel 9-methyl-9H-carbazole compounds with azetidinone moieties, using condensation and ketene–imine cycloaddition type reactions. The synthesized compounds were identified and characterized by Infrared spectroscopy and Nuclear Magnetic Resonance spectroscopy.