Covid 19 salgını döneminde esnek çalışmanın iş yaşam dengesi üzerinde yarattığı etkiler ve bu ilişki üzerinde özyeterliliğin aracılık rolü
The effects of flexible working on work-life balance dur-ing the Covid 19 pandemic and the mediating role of self-efficacy in this relationship
  1. Tez No: 821200
  2. Yazar: AYDANUR BAŞER YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Covid 19 salgını; geleneksel çalışma modelleri ve iş yapış biçimlerinde köklü dönü-şümler yaşanmasına neden olmuştur. Uzaktan evden çalışma, tele çalışma gibi esnek çalışma modelleri; salgın dönemi öncesinde de var olan kavramlar iken pandemi dö-neminde çok daha fazla yaygınlaşmıştır. Uzaktan- evden çalışma modeli en yaygın bilinen esnek çalışma modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma düzeninin değiş-mesi ile birlikte esnek çalışma biçimleri hayatımızın gerçeği haline gelmiştir. Esnek çalışma biçimleri; iş, aile, özel yaşam arasındaki dengenin oluşmasında bireyle-re kolaylık sağlarken; artan iş yükü, rol belirsizliği, stres gibi zorlukları beraberinde getirmiştir. Uzaktan -evden çalışan bireyler iş ortamında üstlendiği rolünü yerine ge-tirmeye çalışırken ev ortamını da eş zamanlı olarak yönetmek zorunda kalmıştır. Bu çalışmada, Covid 19 salgını döneminde esnek çalışan bireylerin iş yaşam dengesi-ne ve özyeterlilik seviyelerine değinilecektir. Esnek çalışmanın iş yaşam dengesi üze-rindeki etkisinde bireylerin özyeterliliklerinin aracılık rolünün olup olmadığı pandemi dönemi gözünden ve bakış açısı ile değerlendirmesi bakımından çalışmanın özgün olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızın literatüre ışık tutacağı öngörülmektedir. Nicel araştırma tasarımıyla çevrimiçi olarak hazırlanan anket formu aracılığıyla 2020 itibariyle Türkiye genelinde hukuk ve mühendislik bilim dalı alanında esnek çalışmak-ta olan toplam 198 kişiden veri toplanmıştır. Uygulama aşamasında; araştırmaya katı-lan bireylerin demografik özellikleri ve ölçekleri oluşturan sorulara verdikleri cevapla-ra ait tanımlayıcı bulgulara, ölçeklerin geçerliliğini ölçmek amacıyla açıklayıcı faktör analizleri ve güvenilirlik analizlerinin sonuçlarına, regresyon ve korelasyon testine, son olarak ise çalışma amacına yönelik oluşturulan hipotezlerin test edilmesiyle elde edi-len bulgulara yer verilmiştir. Çalışma amacına yönelik olarak oluşturulan hipotezlerin test edilmesinde Hayes (2018) tarafından geliştirilen SPSS Process Macro yöntemi uygulanmıştır. SPSS Process Macro'da yer alan 4 numaralı model de 5000 bootsrap (yeniden örnekleme) gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde esnek çalışmanın öz yeterlilik üzerinde pozitif, iş yaşam dengesi üzerinde ise negatif yönlü, anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla öz yeterliliğin, esnek çalışmanın iş ya-şam dengesi üzerindeki etkisinde aracılık rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid 19 pandemic has caused radical transformations in traditional working models and ways of doing business. Flexible working models such as remote tele-commuting and teleworking; while they were concepts that existed before the pan-demic, they became much more widespread during the pandemic period. The tele-commuting model is the most widely known flexible working model. With the change in the working order, flexible working styles have become a reality of our lives. While flexible working styles have facilitated individuals in balancing work, family and private life, they have also brought challenges such as increased workload, role ambiguity and stress. Individuals working remotely from home have had to man-age their home environment simultaneously while trying to fulfill their role in the work. In this study, the work-life balance and self-efficacy levels of individuals working flexibly during the Covid 19 pandemic were addressed. It is thought that the study is unique in terms of evaluating whether there is a mediating role of indi-viduals' self-efficacy in the effect of flexible working on work-life balance from the perspective of the pandemic period. Our study is expected to shed light on the litera-ture. A total of 198 people who are working flexibly in the fields of law and engi-neering in Turkey as of 2020, were collected through a questionnaire form prepared online with a quantitative research design. In the application phase, descriptive find-ings regarding the demographic characteristics of the individuals participating in the research and their answers to the questions that make up the scales, the results of ex-planatory factor analyses and reliability analyses to measure the validity of the scales, regression and correlation tests, and finally the findings obtained by testing the hy-potheses created for the purpose of the study are included. The SPSS Process Macro method developed by Hayes (2018) was used to test the hypotheses formulated for the purpose of the study. In the model number 4 in SPSS Process Macro, 5000 bootsraps (resampling) were performed. When the results are analyzed, it is seen that flexible working has a positive significant effect on self-efficacy and a negative sig-nificant effect on work-life balance. In addition, self-efficacy was found to have a negative and significant effect on work-life balance. Therefore, it was determined that self-efficacy has a mediating role in the effect of flexible working on work-life balance.