Rekreatif bir faaliyet olarak stadyumda futbol müsabakası izleyen bireylerin serbest zaman motivasyonu ve serbest zaman tatmininin tekrar katılım niyetine etkisi
The impact of leisure motivation and leisure satisfaction on the intention to re-participation individuals watching a football match at the stadium as a recreational activity
  1. Tez No: 876000
  2. Yazar: ÖZGE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son zamanlarda, bireylerin artan serbest zamanlarında iş ortamlarından uzaklaşma, dinlenme ve stres atma, birlikte zaman geçirme, heyecan arama ve farklı deneyimler elde etme gibi nedenlerle çeşitli etkinliklere katıldıkları gözlemlenmektedir. Sportif faaliyetler, bireylerin sosyal yaşam içerisinde fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı olmalarına katkı sağlayarak geniş bir yelpazede olanaklar sunmaktadır. Futbol, günümüzde dünya genelinde en çok takip edilen ve kitleleri peşinden sürükleyen bir spor dalı olarak, sportif faaliyet olmanın ötesine geçerek büyük bir ekonomik sektöre dönüşmüştür. Türkiye'de de futbol ve taraftarları gündemde sıklıkla yer bulan önemli kavramlardır. Bu araştırma, rekreatif bir faaliyet olarak stadyumda futbol müsabakası izleyen bireylerin serbest zaman motivasyonu, serbest zaman tatmini ve tekrar katılım niyeti arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, çeşitli demografik değişkenlerin bu faktörler üzerindeki etkilerini de değerlendirmektedir. Araştırmada, serbest zaman motivasyonu ve boyutlarının serbest zaman tatmini ve tekrar katılım niyetini nasıl etkilediği sorgulanmaktadır. Aynı zamanda, demografik değişkenlerin serbest zaman motivasyonu, serbest zaman tatmini ve tekrar katılım niyetine olan etkileri de incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemi bağlamında, ilişkisel tarama modeliyle hipotez test edici araştırmalar sınıfına giren bu araştırmada değişkenler arası ilişkiler detaylı olarak incelenmiştir. 14 Ekim 2023 - 23 Aralık 2023 tarihleri arasında Mersin Stadyumu'nda oynanan Yeni Mersin İdman Yurdu Futbol A.Ş. takımının futbol müsabakalarının ardından kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak, stadyumda futbol müsabakasını izleyen bireylerden veri toplanmıştır. Toplanan verilere kayıp veri analizi, çoklu sapan analizi, normal dağılım analizi, güvenilirlik ve geçerlilik analizlerinin yanı sıra faktör analizleri de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent times, it has been observed that individuals participate in various activities during their increasing leisure time for reasons such as distancing from work environments, resting and relieving stress, spending time together, seeking excitement, and gaining different experiences. Sporting activities offer a wide range of opportunities, contributing to the physical, mental, and spiritual well-being of individuals in social life. Football, the most followed sport worldwide, has transcended being a mere sporting activity to become a significant economic sector. In Turkey, football and its fans are important topics frequently discussed. This study examines the relationships between leisure motivation, leisure satisfaction, and the re-participation intention of individuals watching football matches in stadiums as a recreational activity. Additionally, it evaluates the effects of various demographic variables on these factors. The study investigates how leisure motivation and its dimensions influence leisure satisfaction and revisit intention. It also examines the impact of demographic variables on leisure motivation, leisure satisfaction, and revisit intention. In the context of a quantitative research method, this study falls into the category of hypothesis-testing research using a relational survey model to investigate the relationships between variables in detail. Data were collected using convenience sampling from individuals watching football matches of Yeni Mersin Idman Yurdu Football Club at Mersin Stadium between October 14, 2023, and December 23, 2023. The collected data were subjected to missing data analysis, multiple outlier analysis, normal distribution analysis, reliability and validity analyses, as well as factor analyses.