Elektronik müzik enstrümanlarının teorik alt yapılarının modellenmesi ve gerçek zamanlı ses sinyali işleyen audio efekt programı
Modeling electronic musical instruments and creating a realtime audio processing software
  1. Tez No: 491212
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA BURAK TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Elektronik müzik ensturumanların tarihi gelişimi üzerine inceleme ile başlayarak tarihsel bir hikaye anlatımından çok bu ensturmanların oluşumu aşamasında ne gibi teorilere dayanarak geliştirildiklerine ve günüzmüzde kullanılan görsel programlama yazılımlarından olan Max/Msp kullanılarak algoritmalarının ve çalışma sistemlerinin incelenmesiyle başlamaktadır.Yapılan incelemenin ardından ses sentezleme yöntemleri ve presiplerine değinilmiş ve yapılacak pratik çalışma için ön hazırlık yapılmıştır.Tezin amacı yapılan araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda Max/Msp proglamlama dilinde gerçek zamanlı çalışabilen Stutter,Blocks ve Granular gibi sentezleme tekniklerini bir araya toplayan ve müzik marketinde bu dilde yazılmış diğer örneklerinin aksine sample işlenmesi aşamasında algoritmanın gecikme olmaksızın gerçek zamanlı çalışabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the creation process of a musical instrument build on audio-visual programming software Max/Msp. It begins with the researches on sound processing techniques. Rather than giving a historical information, thesis examines the uses of historical techniques on a digital platform and its workflow. Research about techniques that has been collected became the preparation of the practice.The purpose of the thesis is to create a Max for Live software that combines the Stutter, Blocks and Granular processing techniques and working with real-time processing flow rather then its other examples in the same software platform.