Hanefi fıkıh usulcülerinin hakikat ve mecaz anlayışı
The truth and the metaphor of Hanafi Fiqh processers
  1. Tez No: 491317
  2. Yazar: ŞÜKRÜ AYRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Tezimiz, bir giriş, iki ana bölüm ve bir sonuçtan meydana gelmektedir. Tezimizin giriş kısmında araştırmanın konusu, sınırları, amacı, önemi ve tezde izlenen yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Bu kısımda ayrıca tezimizin daha sağlıklı anlaşılması ve iş- lenmesi için hakikat ve mecazla ilgili kavramsal bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Tezimizin birinci bölümünde Hanefî usulcülerin hakikat ve mecaz anlayışı teorik dü- zeyde ele alınmıştır. Bu bölümde Hanefî usulcülerin hakikat ve mecaz anlayışının teorik yönü elden geldiğince çok örnek verilerek anlaşılır kılmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde Hanefî usulü çerçevesinde hakikat ve mecazın lafızla ilgili konulara ve o konuların hakikat ve mecaza etkisi incelenmiştir. Hanefî usulcülerin hakikat ve mecaz anlayışı ile lafız ilgili konulara bakış açıları arasındaki ilişki, benzerlik ve farklılıklar göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Varılan sonuçlar tahlil edilmiş ve bu sonuçların fıkıhta elde edilen hükümlere etkisi üzerinde durulmuştur. Tezimizin sonuç bölü- münde ulaşılan neticeler özet bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction, two main sections and one conclusion part. Firstly, at the introduction of the thesis, information about the subject of research, its limitations, purpose, prominence and method in thesis are given. In this section, it has been also tried to establish a conceptual framework for truth and metaphor for a better understanding and processing of our thesis. Then, in the first main part of this thesis, the understanding of the truth and metaphor of the Hanafi scholars has been studied at the theoretical level. In same part, the theoretical aspect of the Hanafi scholars' understanding of truth and metaphor has been tried to make understandable by giving many examples as much as possible. In the second main part of the thesis, the issues related to wording of the truth and metaphor in the frame of the Hanafi method and the effect of truths and metaphor on them have been examined. To achieve this, the relation between the understanding of truth and metaphor of the Hanafi scholars and their expression has been taken into our examination by considering similarities and differences. After that, the results have been analyzed and the effect of these results on the judgments of the jurisdictions has been emphasized. Finally, in the conclusion part of thesis, the reached outcomes have been summarized.