Lazerin invitro olarak enfekte edilen kök dentini üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Invitro examination of lear effects on infected root dentin
- Tez No: 49132
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN G. TÜRKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
27 ÖZET Çalışmada çürüksüz, periodontal harabiyet nedeni ile çekilmiş olan, tek köklü üst çeneye ait insan dişleri kullanılmıştır. Invitro olarak kron ile kökleri birbirinden ayrılan numuneler pulpaları ekstirpe edilip, genişletildikten sonra sagital olarak 2 eşit parçaya bölünmüşlerdir. Elde edilen bu numuneler önce etilen oksit ile sterilize edilmiş, daha sonra Bacillus sterothermophilus ile enfekte edilmişlerdir. Enfekte edilen örneklerin yarısına lazer uygulanmış kalan yarısına ise herhangi bir uygulama yapılmamış ve her 2 gruba da mikrobiyolojik zenginleştirme yapılmıştır. Bu uygulamaların sonucunda lazer uygulanan gruptaki numunelerde ekilen bakteriye hiç rastlanmazken, lazer uygulanmadan mikrobiyolojik zenginleştirmesi yapılan numunelerde ekilen bakterinin yoğun miktarda ürediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
28 YABANCI DİLDE ÖZET The main objective of this study was to observe the effects of laser implementation on the dentine infected with a specified bacterium. The microbiological examination of the infected and laser implemented teeth showed that there was an exact effect of laser on bacillus stearothermophilus, thus, with the effect of laser the invazed dentine tubes became sterile. It was also determined that the smear layer can be removed by sterilization with ethylen-oxyde. This result gave the opportunity of thinking that to the time needed for routine endodontic procedures could be diminished. But it was also concluded that the present laser technology is not appropriate for the usage in Endodontics, today.