Finansal krizlerin firmaların temettü politikasına etkisi: 2008 krizi temelinde BİST 100 endeksi'nde listelenen firmalar üzerine bir uygulama
Impact of financial crisis on dividend policy of companies: An application on firms listed in the BIST 100 index on the basis of the 2008 crisis
- Tez No: 491355
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İşletmelerde temettü politikası, finans yazınının uzun süredir üzerinde tartıştığı ve karar birliğine varamadığı önemli bir konudur. Özellikle, belirsizliğin ve volatilitenin yüksek olduğu kriz dönemlerinde, firmalar için temettü kararları her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Bu çalışmanın öncelikli amacı, işletmelerin temettü politikalarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve kriz dönemlerinde bu faktörlerin ne şekilde değiştiğinin incelenmesidir. Bununla beraber, çalışmada, temettü politikasına ilişkin güncel teorik yaklaşımların geçerliliği test edilmiştir. Çalışmanın analiz dönemi 2004-2016 yıllarını kapsamaktadır. 2008 küresel krizinin etkisini görmek amacıyla analiz dönemi; tüm dönem, kriz öncesi dönem ve kriz sonrası dönem olarak olarak üçe ayrılmıştır. BİST 100 Endeksi'ndeki 43 firmanın finansal verileri kullanılarak, 2004-2016 (tüm dönem), 2004-2008 (kriz öncesi) ve 2009-2016 (kriz sonrası) olmak üzere üç ayrı dönem için panel veri yöntemi kullanılarak analiz yapılmıştır. Sonuçta, bağımlı değişken olan temettü ödeme oranı ile firma kârlılığı, büyüme fırsatları, birikmiş kâr/özkaynak oranı ve nakit oranı arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Büyüme fırsatları ve temettü ödeme oranı arasındaki ilişki, beklenenin aksine pozitif çıkmıştır. Bu durum yatırım fırsatları fazla olan firmaların, gelecek kazanç beklentilerinin olumlu olduğu ve buna bağlı olarak temettü ödemesi yapıldığını göstermektedir. Öte yandan, kriz dönemlerinde firmaların temettü politikasını etkileyen faktörlerin değiştiği ve nakit oranının öneminin arttığı tespit edilmiştir. Yaşanan likidite sıkıntısına bağlı olarak birçok firma 2009-2010 yıllarında temettü ödeme oranlarını düşürmüş fakat ödeme yapmaya devam etmiştir. Bu durum temettünün bilgi içeriği ve sinyal etkisinin kriz dönemlerinde dahi geçerli olduğunu kanıtlamaktadır. Ayrıca çalışmanın bulguları, yaşam döngüsü teorisi, temsil maliyeti teorisi ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
Dividend policy in firms is a significant issue over which the finance literature has been deliberating and not achieved a consensus for a long time. Dividend decisions bear essential importance more than ever at crisis periods when the uncertainity and the volatility are relatively at high levels. The primary purpose of this study is to determine the factors influencing dividend policies adopted by firms and examine the pattern of changes in such policies at crisis periods. Besides, the validity of the current theoretical approaches to dividend policy has been tested. The analysis period of the study covers the years 2004-2016. In order to observe the effects of the global crisis, the analysis period is divided into three parts as whole period, pre-crisis period and post-crisis period. The analysis has been performed by exercising panel data method for three separate periods 2004-2016 (whole period), 2004-2008 (pre-crisis) and 2009-2016 (post-crisis) based on financial data of 43 firms at ISE 100 Index. Consequently, a positive relation has been detected among dividend payout ratio being a dependent variable, firm profitability, growth opportunities, retain earning/equity ratio and cash ratio. The relationship between growth opportunities and the dividend payout ratio has been positive, contrary to expectations. This shows that firms with high investment opportunities have a positive expectation of future earnings and accordingly pay dividends. On the other hand, it is identified that the factors influencing dividend policy of the firms change and cash ratio increase substantially at crisis periods. Due to the current liquidity problem, many companies have reduced dividend payout rates in 2009-2010, but continue to pay. This proves that the information content and signaling effect of the dividend is valid even in times of crisis. In addition, the findings of the study are consistent with the theory of life cycle and agency cost theory.