TRT Erzurum Radyosu kültür programları (2013-2023)
TRT Erzurum Radio cultural programs (2013-2023)
- Tez No: 935833
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada TRT Erzurum Radyosunun gerçekleştirdiği kültürel yayınların aktarım sürecindeki konumu ve önemi incelenmiştir. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren TRT Erzurum Radyosu bulunduğu bölgenin ve şehrin kültürel zenginliklerini koruyup tanıtma işlevini üstlenmektedir. TRT Erzurum Radyosu bölgenin türkülerini, halk oyunlarını ve sanat eserlerini tanıtarak kültürel mirasın korunmasına ve yaşatılmasına katkıda bulunmaktadır. Bunun yanında bölgeye ait gelenek ve göreneklerin yayınlar aracılığıyla kayıt altına alınmasını sağlayarak bu değerlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasına vesile olmaktadır. TRT Erzurum Radyosu sorumlu olduğu bölgenin yerel dili ve edebiyatını yayınlarına dâhil ederek halka aktarmaktadır. Ayrıca yerel yazarları, halk ozanlarını ve onların eserlerini tanıtarak bölgenin kültürüne katkıda bulunmaktadır. Bölgedeki kültürel etkinlikleri duyurup tanıtarak halkı bu etkinliklere katılmaya teşvik etmektedir. TRT Erzurum Radyosu bulunduğu bölgenin folklorunu ve tarihini araştırarak bu alanları ele alan programlar hazırlamaktadır. Böylece dinleyiciler yerel kimliği ve geçmişi anlama ve değerlendirme imkânı bulmaktadır. Akademisyenler, sanatçılar, zanaat ustaları ve kültür insanları gibi farklı alanlardan uzmanların konuk olması dinleyicilere bölgenin kültürel değerleri hakkında daha kapsamlı ve derinlemesine bilgi edinme fırsatı sunmaktadır. 1960 yılında yayın hayatına başlayan TRT Erzurum Radyosunun 2013-2023 yılları arasında yaptığı kültür programları halk bilimci gözüyle incelenmiş ve bu kapsamda çalışma iki bölüm halinde oluşturulmuştur. Birinci bölümde Türkiye'de radyoculuğun tarihi ve TRT'nin tarihsel gelişimi ele alınmış; ulusal ve bölgesel radyoculuğun bölge radyolarındaki program türleri yapı ve içerik yönünden açıklanmış ve modern medya karşısında geleneksel bir medya aracı olan radyonun bugünkü durumu üzerinde durulmuştur. Ardından TRT Erzurum Radyosunun tarihi ve bölgeye katkıları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise TRT Erzurum Radyosunda 2013-2023 yılları arasında yürütülen kültür programları halk bilimci bakışıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the position and significance of the cultural broadcasts produced by TRT Erzurum Radio in the process of transmitting cultural content. Operating under the umbrella of the Turkish Radio and Television Corporation (TRT), TRT Erzurum Radio undertakes the mission of preserving by promoting the cultural richness of its region and city. By featuring the region's folk songs, traditional dances, and artistic works, TRT Erzurum Radio contributes to the preservation and perpetuation of cultural heritage.In addition, it ensures that the traditions and customs of the region are documented and passed down through generations via its broadcasts.TRT Erzurum Radio transmits the local language and literature of the region for which it is responsible to the public by including it in its broadcasts.It also contributes to the culture of the region by introducing local writers, folk poets and their works.By announcing and publicizing cultural events, the station encourages public participation in these activities.TRT Erzurum Radio researches the folklore and history of the region it is located in and prepares programs that address these issues, thus providing listeners with the opportunity to understand and evaluate the local identity and past.Listeners benefit from a more comprehensive and in-depth understanding of the region's cultural values, as the programs frequently feature experts from various fields, including academics, artists, craftsmen, and cultural figures.The cultural programs of TRT Erzurum Radio, which started broadcasting in 1960, between 2013 and 2023 were examined through the eyes of a folklorist and this study was formed in two parts.The first section discusses the history of radio broadcasting in Turkey and the historical development of TRT. It also analyzes the structure and content of national and regional radio programs while addressing the current status of radio as a traditional medium in the face of modern media. Furthermore, this section elaborates on the history of TRT Erzurum Radio and its contributions to the region. The first section covers the history of radio broadcasting in Turkey and the entrepreneurial developments of TRT; the structure and content of the program types of national and regional radio broadcasts on regional radios are examined; the current impact of radio, a traditional media tool against modern media, is emphasized. The continuation of the first section covers the history of TRT Erzurum Radio and its contributions to the region. In the second part, the cultural programs broadcast on TRT Erzurum Radio between 2013 and 2023 were evaluated from a folklorist's perspective.