Para politikasının sektörel etkileri
Sectoral effects of monetary policy
- Tez No: 491363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEMLİ KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Para arzında meydana gelen değişikliklerin, reel ekonomiye etkisi ve bu etkilerin nasıl gerçekleştiği parasal aktarım mekanizması ile sağlanmaktadır. Parasal aktarım mekanizması kanalları, para politikasında meydana gelen değişikliklerin, toplam talep ve toplam üretim üzerindeki etkisini göstermektedir. Parasal aktarım mekanizması, ekonomide öncelikle uygulanan para politikası sonucunda faiz oranları, varlık fiyatları gibi finansal varlıklar üzerinde etkili olmaktadır, sonrasında ise finansal piyasada oluşan değişikliklerin üretimi hangi boyutta etkilediğini ortaya koymaktadır. Son yıllarda ekonomistlerin dikkati, para politikası şoklarının sektörel ve bölgesel etkileri üzerine yoğunlaşmıştır. Bu bakımdan Türkiye'de uygulanan para politikasının ekonomi üzerindeki etkisi yani sektörel etkileri önem taşımaktadır. Bu etkileri test etmek amacıyla 2003-Q1 ile 2017-Q3 aralığındaki çeyrek dönemlik veriler ARDL sınır testi modeli kullanılarak test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre uzun dönemde para politikası, sanayi ve hizmet modeli üzerinde etkili olmamaktadır. Fakat para arzında meydana gelen bir artış tarım sektörünü olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Through the monetary transmission mechanism, the effects of changes in the money supply on the real economy and how these effects are materialized are described. The channels of monetary transmission mechanism show the effects of changes in monetary policy on aggregate demand and total output. Monetary transmission mechanism affects primarily financial assets such as interest rates and asset prices concerning the monetary policy applied in the economy. Then, the mechanism shows the extent to which these changes in the financial market affect the production. In recent years, economic research has focused on the sectoral and regional effects of monetary policy shocks. In this regard, examining the sectoral and overall economic effects of the monetary policy implemented in Turkey becomes essential. To test these effects, quarterly data from 2003-Q1 to 2017-Q3 were tested using the ARDL bounds test model. According to the results, monetary policy in the long run has no effect on industry and service model. However, an increase in the money supply has negative long-run effects on the agricultural sector.