Örgütsel destek ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin etkisi: Otel işletmelerine yönelik bir araştırma
The effect of psychological capital on relationship between organizational support and organizational identification: A research on hotel businesses
  1. Tez No: 501750
  2. Yazar: ERTUĞRUL DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Çalışma, algılanan örgütsel destek ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin aracı ve düzenleyici etkilerini belirlemek amacıyla Antalya'daki beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan işgörenler örnekleminde gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan model kapsamında 492 kişiden anket aracılığıyla toplanan veriler analize tabi tutulmuştur. Araştırmada psikolojik sermayenin aracı ve düzenleyici etkileri, Baron ve Kenny'nin (1986) aracılık ve düzenleyicilik modellerine ilişkin olarak belirttikleri basamaklara göre bir dizi regresyon analizi ile test edilmiştir. Aracı etkilerin testi için yapısal eşitlik modellemesi, düzenleyici etkilerin testi için ise hiyararşik regresyon analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, algılanan örgütsel destek ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı bir toplam etkinin var olduğu görülmektedir. Psikolojik sermaye ise algılanan örgütsel destek ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide bir aracı (mediation) etkinin ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Ancak psikolojik sermayenin algılanan örgütsel destek ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide düzenleyici (moderatör) etkisine kanıt sağlanamamıştır. Buna ilave olarak değişkenler tek başlarına değerlendirildiğinde; algılanan örgütsel destek ile psikolojik sermaye arasında (öz yeterlilik, umut, iyimserlik, dayanıklılık), psikolojik sermaye (öz yeterlilik, umut, iyimserlik, dayanıklılık) ile de örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür. Ulaşılan bu sonuçlardan hareketle pratikteki uygulamacıların yanı sıra gelecekteki çalışmalar için de öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with a sample of employees working for five-star hotels in Antalya in order to determine mediating and moderating effects of psychological capital regarding correlation between perceived organizational support and identification. The data was gathered and analyzed through the use of a survey conducted with 492 participants. The mediating and moderating effects of psychological capital were tested via a series of regression analysis with respect to the stages of mediation and moderator models specified by Baron and Kenny (1986). Structural equation modeling was utilized in order to test the mediatory effects, whereas the moderator effects were tested with the implementation of hierarchical regression analyses. The findings demonstrate that perceived organizational support and organizational identification significantly correlate with each other. As to psychological capital, it enables a mediation effect to arise in the correlation between the perceived organizational support and organizational identification. However, the moderator effect of psychological capital between the perceived organizational support and organizational identification cannot be manifested. In addition to that, when variables are evaluated independently, it has been observed that there is a considerable correlation between perceived organizational support and psychological capital (self-efficacy, prospect, optimism, resilience), as well as between psychological capital (self-efficacy, prospect, optimism, resilience) and organizational identification. In the light of those findings, implications have been provided for practitioners as well as for further studies.