Siber istihbaratın kamu güvenliği için rolü ve önemi
The importance and role of cyber security for public safety
  1. Tez No: 491377
  2. Yazar: SAİM ATALAY KELEŞTEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kamu güvenliğinin sağlanması açısından siber istihbaratın önemini incelemektir. Çalışmada, dünyadaki siber istihbarat faaliyetleri yürüten teşkilatlar ve geçmişte yaşanmış siber savaş olayları ele alınmıştır. Siber istihbarat çalışmalarının yapılabilmesi için gerekli siber saldırı yöntemlerinden, günümüzde en popüler olanlarına değinilmiş ve siber güvenlik/insan faktörü ilişkisine vurgu yapılmıştır. Çalışmanın temel varsayımı, siber istihbarat faaliyetlerinin kamu güvenliği bakımından etkin bir araç olarak kullanılabileceği, ancak bunun için ilgili birimlerde çalışan personelin gerekli bilgi ve beceriyle birlikte, yasal izne sahip olması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is analyzing the importance of cyber intelligence in the aspect of public safety. In the study, the secret services carrying out cyber intelligence activities and cyber war incidents occured in the past have been dicussed. In the study it is also mentioned the popular cyber attack methodologies necessary to carry out cyber intelligence activities and highlighted the relation of cyber security/human factor. The basis hyphothesis of the study is the usage of cyber intelligence activities for public safety as a tool; therefore, for the staff in charge it is a necessity to have the essential knowledge and talent, besides legal permission.