Suriye krizi ve sığınmacılar sorunu: önlemler ve politikalar
Syria crisis and issue of asylum seekers: Precautions and policies
- Tez No: 491393
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Suriye krizi, dünya tarihinde yaşanan kitlesel insan akımlarının en büyük olanıdır. Suriye'deki iç savaştan hareketle milyonlarca Suriyeli öncelikle can güvenliklerini korumak adına ülkelerini terk ederek başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelere göç etmeye başlamıştır. Milyonlar ile ifade edilen bu göç hareketi, dünya ülkelerinin göç, mülteci ve sığınmacı konusunu tekrar ele alması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, Suriye odak noktasında yaşanan göç hareketinin en büyük ev sahibi olan Türkiye açısından ele almayı, ulusal ve uluslararası düzenlemeler kapsamında yapılanları ve yaşananları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye, 4 milyona yakın Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. İnsani güvenlik yaklaşımı kapsamında mülteci kampları oluşturulmuş,“açık kapı”politikası uygulanarak savaştan kaçan bütün Suriyeliler Türkiye'ye kabul edilmiş, ancak düşük bir oranda kamplara yerleştirilebilmiştir. Kamplara yerleştirilebilen Suriyelilerin her türlü ihtiyacı, olanaklar kapsamında giderilmeye çalışılmaktadır. Ancak kamplara yerleştirilen Suriyeli sayısı, Türkiye'ye gelen toplam Suriyeli sayısının çok az bir oranına karşılık gelmektedir. Kampların yetersizliği nedeniyle Türkiye'nin birçok bölgesine yayılan Suriyeli göçmenlerin büyük bir bölümü, ekonomik yetersizliklerinden dolayı bakıma ve desteğe muhtaç durumdadır.
Özet (Çeviri)
The Syrian crisis is the largest of the mass human movements in the history of the world. From the civil war in Syria, millions of Syrians have left their country in order to protect their lives, and have started to migrate to other countries, especially to Turkey. The migration movement is expressed by millions and which has shown that the countries of the world need to reconsider the issue of migration, refugees and asylum seekers. The aims of this study discuss the developments and developments in the framework of national and international regulations in terms of Turkey and the migration movement in Syria. Turkey is home to nearly 4 million Syrian refugees. In the context of the humanitarian security approach, refugee camps were established and all Syrians who fled the war by implementing the“open door”policy were accepted to Turkey, but they were able to be placed in the camps at a low rate. All the needs of Syrians can be placed in camps and tried to solve within the scope of the possibilities. However, the number of Syrians placed in camps corresponds to only a small percentage of the total Syrian population coming to Turkey. The majority of Syrian migrants who spread to many parts of Turkey due to the lack of camps situations, need of care and their economic difficulties.