Brexit referandumu kampanyası sürecinde Britanya basınında Türkiye söylemi
Discourse on Turkey in the British press during the united kingdom EU referendum campaign
  1. Tez No: 491409
  2. Yazar: BERKAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Brexit referandumu olarak bilinen Birleşik Krallık AB referandumu küresel çapta neticeler üretebilecek, AB ve dünyanın geleceğine etki etme gücüne sahip bir oylamaydı. Bu referandumun kampanyası döneminde AB'den ayrılma ve AB'de kalma tarafları kendi kampanyalarını yürütmüşler, seçmenin kararını etkilemeye yönelik propaganda faaliyetlerinde bulunmuşlar bunun için ise çeşitli kampanya argümanları geliştirmişlerdir. Geliştirilen kampanya argümanlarının en önemlileri göç, ekonomi ve güvenlik bağlamında olurken, Türkiye'nin bütün bu meselelerle ilintili olarak kampanyanın gündeminde yer tuttuğu görülmüştür. Türkiye ilerleyen günlerde kampanyanın merkezine konmuş ve kampanyanın bir aracı haline getirilmiştir. Kampanya argümanı olarak neden Türkiye'nin seçildiği, Türkiye'nin Brexit referandumu kampanyasında nasıl, ne kadar ve hangi bağlamda yer aldığı tespit etmek bu çalışmanın amacıdır. Bu uğurda Birleşik Krallıkta ulusal çapta yayın yapan ve Tirajı yüz binin üzerinde olan gazeteler, Brexit ve Türkiye bağlamında çıkan haberler açısından içerik analizi yöntemiyle taranmış ve Türkiye'nin bu kampanyadaki mahiyeti, yeri ve bir kampanya aracı olarak neden kullanıldığının tespitine çalışılmıştır. Gazete haberleri üzerine yapılan çalışmada 25 gazeteden 254 haber elde edilirken, bu haberlerin incelenmesi sonucunda 6 ana konu altında toplanmış Türkiye'ye dair söylemi tarif eden 16 kod tespit edilmiştir. Brexit ile alakalı olarak çıkan Türkiye'ye dair haber ve yorumlardan tespit edilen söylem ve yer alış biçimi postkolonyalist yaklaşım bağlamında değerlendirilip, yorumlanmıştır. Bu çalışmanın elde ettiği bulgulara göre Türkiye'nin Brexit referandumu kampanyasında öteki olarak yeniden tanımlanıp, referandum kampanyasının merkezine konduğu, çarpıtma ve yalanlarla seçmenin manipüle edilmesi ve korkutulması için kullanıldığı, ve bu bağlamda yeniden söylem üretilerek referandum döneminde istismar edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The United Kingdom EU Referendum - known as the Brexit referendum - was an election potent enough to create long lasting and global effects on the EU's and the world's future. During the course of this referendum's campaign, to make voters cast their vote for the desired option and to change voters' attitude towards the UK's EU membership, Leave and Remain campaigners propagated their ideas and ran their campaign by creating various arguments. While the most important campaign arguments created were about immigration, the economy and security, Turkey was observed to be in the focus of the campaign related with all the arguments that are mentioned above. In the successive days of the referendum campaign, Turkey was put in the center of the referendum discussions and turned out to be a campaign tool to convince voters. The aim of this study is to find out why Turkey was chosen as a propaganda tool and to see how often and in what context it was mentioned during the Brexit referendum campaign. To realize this aim, British national newspapers with a circulation in excess of one hundred thousand were studied by the content analysis method. In this way, it was hoped to discover why Turkey was used as a propaganda tool and what issues it corresponded to during the campaign. During the course of this study, 254 news items were obtained from 25 newspapers. Through analysis of these news items, 16 codes have been identified that describe the discourse on Turkey, categorised under 6 main themes. The Brexit-related rhetoric in the news and interpretations in the newspapers about Turkey have been discussed and interpreted in the context of Postcolonialism. In the light of the findings of this study, it was concluded that the image of Turkey was redefined, set in the heart of the campaing and used to scare voters by means of lies and distortions. In this context Turkey was re-produced in discourse and thereby abused as a campaign tool during this referendum period.