Çocuklara yönelik yerel yönetim uygulamaları: Esenler Belediyesi örneği
Local government services for children: Sample of Esenler Municipality
- Tez No: 491415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çocukluk kavramının tarihsel sürecine bakıldığında Batı'da uzun bir süre çocukluk ile ilgilenilmediği ve son yüzyıla kadar çocukluk ile ilgili bir çalışmanın yapılmadığı görülmektedir. Bu süre zarfında çocukların minyatür yetişkinler olarak görüldüğü ve çocuklara has bir dönemin varlığının kabul edilmediği anlaşılmaktadır. Çocukluğa has bir dönemin varlığının reddedilmesi çocuklara uygun yaklaşımların oluşturulmasını engellemiştir. Günümüze gelindiğinde ise çocukluk insan hayatının önemli ve hassas bir dönemi olarak görülmektedir. Ancak çocukları tehdit eden bazı unsurlar günümüzde de varlığını korumaktadır. Bu sorunlardan biri de hızlı yapılaşma ve kentleşmenin çocuklar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerdir. Kentleşme ile beraber çocuk oyun alanları kısıtlanmış, çocukların sosyalleşebilecekleri ortamlar ise gittikçe daralmaktadır. Öte yandan kentlerde var olan uyuşturucu madde kullanımı, çocuk işçiliği, hırsızlık ve kötü alışkanlıkların kazanılabileceği akran grupları çocukları tehdit eden bazı unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma yukarıda ifade edilen sorunların çözümü için uygulamalar gerçekleştiren yerel yönetimleri, özelde de belediyelerin çocuklar için ne tür faaliyetler gerçekleştirdiği sorusu üzerine odaklanmaktadır. Esenler Belediyesi'nin örneklem olarak seçildiği bu çalışmanın aydınlatılması için öncelikle Türkiye'de ki bütün belediyelerin özellikle de Büyükşehir ve merkez ilçe belediyeleri ile diğer şehir belediyelerinin 2016 yılı faaliyet raporları incelenmiş olup Türkiye'de çocuklara yönelik gerçekleştirilen uygulama ve faaliyetlerin genel bir tablosu çıkarılmıştır. Bu tablo oluşturulduktan sonra Esenler Belediyesi'ne ait son beş yılın (2012-2016) faaliyet raporları, belediyenin resmi internet sitesi ve stratejik raporları incelenmiştir. Ayrıca belediye çalışanı olan 5 kişi ile mülakatlar gerçekleştirilmiş olup çalışmaya eklenmiştir. Çalışmanın sonucunda çocuklara yönelik çevresel düzenlemeler, kültür, sanat, spor, eğitim, sağlık ve sosyal yardım alanında birçok faaliyetlerin belediyeler tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Bu çalışmaların amaçlarının ise çocukları suçtan uzak tutmak, sosyalleşmelerini sağlamak, kuşaklar arası iletişimi tesis etmek ve sağlıklı birer birey olarak yetişmelerini sağlamak gibi çok boyutlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
When historical process of the concept of“child”is considered it can be seen that this concept is underestimated in Europe for a long period and until the last century there have not been carried out any study. During this period it can be understand that children were perceived as miniatur adults and childhood was not accepted as a special stage. Therefore it has led to unestablisment of appropriate approaches for children. In our time, childhood is seen as an important and critical stage of human life. However some dangerous elements for childhood are stil existing. One of these negative elements is fast urbanization. With urbanization, playgrounds and socialization places for children are becoming limited. Moreover, substance abuse, child labour, robbery, and peer groups who are the reason for other bad habits in cities are other negative factors for children. This study focuses on the question that what kind of activities are carried out for children by local governments especially municipality in order to solve above mentioned problems. In the study Esenler municipality was chosen as the sample. Within the study, activity reports in 2016 of all municipalities especially metropolitan municipalities were investigated and a general table of them is derived. After creating such a table, last five years' activity reports of Esenler Municipality, its formal web site and strategical reports were investigated. Furthermore, interviews with 5 persons working in the municipality were conducted and added to the study. As a result of the study, it was understood that many activities regarding environment monitoring, culture, art, sports, education, health, and social aid are handled by municipalities. It was seen that the aim of these activities are to prevent children from crimes, make them abled for socialization, create communication between generations, and provide them to grew as wholesome persons.