20. yy. resim sanatında şiddet olgusu
The Violence of fact in 20 th centrury of art
- Tez No: 63531
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Şiddet teması, ilkel topluluklarda sanatçının gerçekleşmesini istediği huzura ulaşmanın bir yolu iken aynı zamanda da toplumsal ve siyasal ideolojiler kapsamında da ele alınmıştır. Yunan sanatında şiddet, ruhun simgesi olan güzel bedenlerde acı ve trajedi içersinde bütünleşirken, Orta çağda, Erken Rönesans'ta kutsal bir görev olarak sunulmuş ve sistematik bir şekilde ele alınmıştır. 18.yy'dan itibaren şiddet teması ise anlıkçı ve duygucu yaklaşımlar içersinde Rönesans'ın uyum, denge, usçuluk ve idealleştirme ilkelerine karşı çıkarak ve bir takım ideolojiler kapsamında oluşmuştur. 20.yy'ın başında yaşanan sosyal sarsılmalar ve metaryelizmin getirdiği kaygılar ise, sanatta şiddet temasının modern sanatla birlikte bir başkaldırı niteliğine dönüştüğünü görürüz. Modem sanatla birlikte şiddet teması hem siyasal hemde bilinçaltının anlatım araç.ların dan biri olmuştur. Modern sanatla ifade özgürlüğü kazanan şiddet teması, Avant-garde sanatla dokunma, koklama, tat alma, erotik tavırlar aracılığı ile insan bedenine yani saf doğasına yönelmiştir.Happening sanatı ile şiddet olgusu anlıkçı bir sanat refleksine dönüşerek sado- mazoşist eylemlere kadar varmıştır.Halk ve sanat çevrelerince tepkiyle karşılanan bu tarz şiddet hareketleri,Popüler sanatla birlikte çekiciliğini kaybetmiştir. Post modernizm ile şiddet teması,halk ve sanatçı arasındaki diyalogu koparan bu sanat anlayışını kırmaya yönelmiş ve tekrar modernizmin eski geleneklerine geri dönmesini sağlamıştır. Yani şiddet teması post-modernizm ile hem bireysel bir görüntü kazanmış, hemde objektif olandan çıkmış sübjektif olana yönelerek, Modernizmin estetik normlarında tekrar oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The teheme of violence was used to be the way of reaching the peace, which was wanted to be true by the artist in pirimitive societies, but at the same time, it used to be a subject of social and political ideology. When the violence in thee Greek Art an integration with tragedy and and pain in the bodies that symbolizes the soul, it presented and worked on systematically as a sacred mission in the early times of Renaissance; in the middle Age. The theme of violence has occcured in some ideological extents by protesting the harmony, eguilibrium, rationalism, idealzation of Renaissance since the 18th. century. The teheme of violence in Art became the character of revolting with the modern art as a result of Modernism's anxiety and social stragging in the begining of 20th. century. In other words, the theme of violence with the modern Art became a part of both political and it turned towards touching, smelling, tasting and Happening of violence changed into an intellectual art reflexaction and reached to sadimasochist action.But after that, these kind of actions were prosted by the society and the artist, and it lost its attractiveness with the popüler Art. The Post Modernism and the theme of violence provided the modernism to go back its old traditions and helped to stop the abuse dialogue between the society and the artists. In order words, the theme of violence had both an appearance realiting to the individual and turned towards being subjective instead of being objevtive.lt was re-existed by the esthetics norms of Modernism. II