Sosyal sorumluluk projelerinin marka değerinin arttırılmasında önemi ve istatistiksel analizi
Importance and statistical analysis in the improvement of social responsibility projects by brand value
  1. Tez No: 491456
  2. Yazar: ÖVÜNÇ YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı işletmelerin uyguladıkları sosyal sorumluluk projeleri ile marka değerleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırmanın evrenini, İstanbul Anadolu Yakasında faaliyet göstermekte olan kurumsal ve büyük ölçekli bir şirketin çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında basit tesadüfi örneklem yöntemiyle 420 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şu şekildedir: Demografik Özelliklere İlişkin Sorular, Marka Tercihinde Etkili Olan Faktörler, Sosyal Sorumluluk Alanı, Marka Değeri ve Sosyal Sorumluluk Projeleri. Veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Araştırmada sosyal sorumluluk projelerinin marka değerine olan etkisi incelenmiş ve sosyal sorumluluk projelerinin marka değerini olumlu şekilde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between the social responsibility projects and the brand values of the target enterprises. The universe of the research is formed by the employees of a corporate and large-scale company operating in the Istanbul Anatolian Region. Within the scope of the research, 420 people were reached by simple random sample method. Survey form was used as data collection tool in the research. The questionnaire consists of four parts. These sections are as follows: Demographic Characteristics Questions, Factors Effecting Brand Choice, Social Responsibility Area, Brand Value and Social Responsibility Projects. Data analysis was done in SPSS 16 package program. In the research, the effect of social responsibility projects on brand value was examined and it was determined that social responsibility projects positively affected brand value.