Duygusal zekanın iş yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The effect of emotional intelligence on the quality of work life
- Tez No: 491457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, duygusal zeka ve alt boyutlarının iş yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini, Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi akademik personeli oluşturmaktadır (n=227). Demografik özellikler açısından iş yaşam kalitesinin farklılaşma gösterip göstermediğini tespit etmek için sözü edilen örneklemden toplanan veriler t testi ve ANOVA analizi ve duygusal zekanın iş yaşam kalitesi üzerindeki etkisini ortaya koymak için regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda iş yaşam kalitesinin ülke ve kıdem yılı değişkenleri açısından farklılık gösterdiği, duygusal zekanın ve sosyallik alt boyutunun iş yaşam kalitesi üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Yine araştırmanın bazı kısıtları olduğu vurgulanarak, araştırmadan elde edilen sonuçlar ve gelecekte benzer konularda yapılacak araştırmalara ilişkin bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of the emotional intelligence on the quality of work life. The research sampling consists of academic staff of Azerbaijan State Agrarian University and Nevşehir Hacı Bektaş Veli University (n=227). Data acquired from mentioned research sampling has been analyzed by the help of the t-test and ANOVA Analysis to determine whether the quality of work life varied in terms of demographic characteristics and Regression Analysis to show the effect of the emotional intelligence on the quality of work life. According to research findings, the quality of work life differs in terms of country and seniority year variables, emotional intelligence and sociality sub-dimension have a direct positive effect on the quality of work life. Finally, it was emphasized that the study has some limitations, together with some issues have been proposed for the results obtained from research and suggestions about the researches to be done in similar topics in the future were presented.