İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması
The detection of communication, listening and recording
- Tez No: 491487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ALAN AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Anayasanın 20. maddesi ile güvence altına alınan“Özel Hayatın Gizliliği”ve 22. maddesi ile güvence altına alınan“Haberleşme Hürriyeti”yalnızca kanunda belirtilen hallerde sınırlandırılabilir. Bu sınırlamalardan biri de işlenmiş suçları aydınlatmak için CMK'nın 135. maddesinde düzenlenen“Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişi-min Denetlenmesi”koruma tedbiridir. Bu koruma tedbiri teknolojinin gelişmesi ile daha çok uygulama alanı bulacaktır. Sürekli olarak değişim ve gelişim içerisinde olan iletişim, kanun koyucu tarafından yakından takip edilerek düzenlemeler yapılmakta-dır. Bu koruma tedbiri ilk olarak 4422 sayılı Kanun ile mevzuatımıza girmiş olup. 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 sayılı CMK ile ayrıntılı bir şekilde dü-zenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The“Freedom of Communication”guaranteed by Article 22 of the Constitution and“Secrecy of Private Life”guaranteed by Article 20 of the Constitution can only be limited in the circumstances specified in its law. One of these limitations is the“Su-pervision of Communication Made Through Telecommunication”protection measure in Article 135 of the Criminal Procedure Law in order to enlighten the crimes com-mitted. This protection will find more application area with the development of pre-ventive technology. Communication, which is constantly changing and developing, is closely monitored and regulated by the legislator. This protection measure first entered into our legislation by Law No. 4422. It was arranged in detail by Criminal Procedure Law No. 5271, which entered into for-ce on 1 June 2005.