Bebeklerin ilk 6 ayda anne sütü ile beslenmelerine etki eden faktörler
Factors affecting breast feeding in the first six months of life
  1. Tez No: 491619
  2. Yazar: MEHMET UBEYDE ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GÖNÜL SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmayla bebeklerin ilk 6 ayda anne sütü ile beslenmelerine etki eden faktörlerin incelenmesi, annelerin anne sütü ile beslenme hakkındaki bilgi düzeylerinin ölçülmesi ve buradan çıkacak sonuçlarla anne sütüyle ilgili yapılacak eğitim çalışmalarına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu kesitsel anket çalışması Temmuz 2017 ile Aralık 2017 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sağlık hizmeti alımı amacıyla başvuran 200 gönüllü katılımcı ile yapıldı. Etik kurul onayı alındı. Ankette katılımcıların sosyodemografik özellikleri, bebek ve annenin prenatal-antenatal-postnatal dönemdeki medikal bilgileri, postnatal beslenme özellikleri ve süreleri ile annelerin bebeklerin anne sütü ile beslenmesi hakkındaki bilgi düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza kliniğimize sağlık hizmeti alımı amacıyla başvurmuş, altı ayını doldurmuş çocuk sahibi olan 200 anne katılmıştır. Katılımcıların %75,5'i (151) en az altı ay süre ile anne sütü ile beslenmeye devam ederken, %24,5'i (49) altı aydan önce anne sütü ile beslenmeyi sonlandırmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerinden anne yaşı, anne çalışma durumu, gelir düzeyi, anne kökeni ve evdeki birey sayısı faktörleri ile en az altı ay süre ile anne sütü ile beslenme arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bebekte gebelik veya sonraki dönemde hastalık öyküsü olması, sigara kullanımı, bebeğin cinsiyeti, ailedeki çocuk sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, emzirne eğitimi, aile bireylerinden görülen teşvik, doğum sonrası emzirmeye başlama zamanı ile de en az altı ay süre ile anne sütü ile beslenme arasında anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. Emzirme deneyimi olmayan anne bebeklerinde ve anne eğitim düzeyi düşük olan, mama desteği verilen, ek gıdaya 6.aydan erken dönemde başlanılan, emzik kullanılan, sezaryen doğum öyküsü olan, düşük gebelik haftası ve düşük doğum ağırlığına sahip olan bebeklerde ilk altı ayda anne sütü ile beslenmenin erken sonlandırılması riskinin anlamlı düzeyde arttığı saptanmıştır. Anketimizin son kısmında yer alan iki soru ile; bebeklerin sadece anne sütü ile beslenilmesi gereken süre ve ne kadar süre boyunca anne sütü ile beslenmeye devam edilmesi gerektiği sorgulanmıştır. 200 katılımcıdan 161(%80)'i ilk soruyu 6 ay olarak doğru cevaplarken; ne kadar süre boyunca anne sütü ile beslenmeye devam edilmesi gerektiği sorusuna ise 164(%82) anne 2 yıl olarak doğru cevap vermiştir. İlk altı aydan önce anne sütü ile beslenmeyi sonlandırmış olan 49 annenin kendilerine göre bu duruma yol açtığını düşündüğü sebepler olarak ilk üç sırada; anne sütü azlığı(28 kez), bebeğin istememesi(12 kez) ve bebeğin yoğunbakım yatışı(10 kez) yer almıştır. Sonuç: Annenin eğitim düzeyi ve gebelik haftası arttıkça ilk altı ayda anne sütü ile beslenmenin erken sonlandırılması azalırken; sezaryen doğum öyküsü olan ve emzik kullanan bebeklerin ilk altı ayda emzirmeyi bırakmaya daha meyilli oldukları saptanmıştır. Emzik kullanımı, anne eğitim düzeyi ve gebelik haftası anne sütü ile beslenmeyi etkileyen faktörler arasında karar ağacında yerlerini almış ve bu sorular ile %82 oranında altı aydan önce anne sütü ile beslenmeyi erken sonlandıranları, %83 oranında anne sütü ile beslenmeye devam edenleri doğru oranda tahmin edebileceğimiz bir yapı ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the factors affecting breastfeeding of infants in the first 6 months, to measure the knowledge levels of mothers about breastfeeding and to contribute to the educational studies to be done about human milk. Material and Method: This cross-sectional survey was conducted between July 2017 and December 2017 with 200 volunteer participants who applied for health services to Zeynep Kamil Women's and Children's Hospital. Ethics committee approved. The socio-demographic characteristics of the participants, medical information in the prenatal-antenatal-postnatal period of the baby and mother's, postnatal nutritional characteristics and duration, knowledge levels of mother's breast feeding were evaluated. Results: 200 mothers who have children older than six months and whom applied to our clinic for the purpose of obtaning health care services were included to our study. While 75.5% (151) of the participants continued to breastfeed for at least six months, 24.5% (49) ended breastfeeding before six months. There was no significant relationship between breastfeeding for at least six months and socio-demographic characteristics of participants, such as maternal age, maternal working status, income level, maternal origin, number of individuals at home and. Also there was no significant relationship between duration of breastfeeding and babies having history of illness during pregnancy or late period, cigarette use, sex of the baby, number of children in the family, breastfeeding education, encouragement given by family members, time to start breastfeeding. In mothers who have no breastfeeding experience and who have a low education level and in infants who were given formula or supplementary food in the early period, who used pacifier, infants with history of cesarean birth, low gestational week and low birth weight, the risk of premature termination of breastfeeding before sixth month was significantly increased. With the two questions in the last part of our survey; it was questioned how long the babies should be fed only with breast milk and how long they should continue breastfeeding. Of the 200 participants, 161 (80%) responded correctly to the first question as 6 months; for the question of how long to continue breastfeeding, 164 (82%) mother correctly answered as 2 years. According to the mothers, the reasons for terminating breastfeeding before the 6th month were as follows: low milk supply (28 times), the unwillingness of the baby (12 times) and hospitalization in an intensive care unit (10 times). Conclusion: As the education level of the mother and the gestational week increased, the early termination of breastfeeding decreased in the first 6 months; and it was determined that infants who had a cesarean birth history and who use a pacifier were more likely to early terminate breastfeeding in the first six months. Infants who used pacifier, higher maternal education level and high gestational week took place in the decision tree among the factors affecting breastfeeding and these questions revealed a structure in which 82% of the early terminations of breastfeeding prior to six months and 83% of those who continued breastfeeding correctly.