Bebeklik dönemi emzirme süresine ebeveyn eğitim düzeyinin etkisi
The effects of parental education level oninfancy breastfeeding duration
- Tez No: 615930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Bu çalışmayla bebeklik dönemi emzirme süresine ebeveyn eğitim düzeyinin etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bebeklerin 0-48. ayda anne sütü ile beslenmelerine etki eden faktörlerin incelenmesi, annelerin ve babaların sosyodemografik özelliklerinin belirlenmesi ve buradan çıkacak sonuçlarla beraber anne sütüyle ilgili yapılacak eğitim çalışmalarına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Araştırmamız kesitsel bir çalışmadır. 1 Mayıs 2019 ile 1 Kasım 2019 tarihleri arasında Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi Pediatri Kliniği'ne sağlık hizmeti alımı amacıyla başvuran, 0-4 yaşları arasında çocuğu olan 200 gönüllü anne çalışmaya dahil edildi. Ankette katılımcıların sosyodemografik özellikleri, bebek ve annenin prenatal-antenatal-postnatal dönemdeki medikal bilgileri, bebeklerin postnatal beslenme özellikleri ve süreleri sorgulandı. BULGULAR: Çalışmamıza katılan 200 gönüllü annenin tamamı bebeklerini bir süre de olsa emzirmiş olup %93,5'i (187) en az altı ay süre ile anne sütü ile beslemeye devam etmiştir. Annelerin %6,5'i (49) altı aydan önce anne sütü ile beslemeyi sonlandırmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerinden anne yaşı, gelir düzeyi, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi faktörleri ile anne sütü ile beslenme arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bebeğin cinsiyeti, doğum ağırlığı, ailedeki çocuk sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, doğum sonrası emzirmeye başlama zamanı, annenin daha önce emzirme deneyiminin olması, doğumun şekli ve ek gıdaya başlama zamanı ile de anne sütü ile beslenme süresi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Annenin bir işte çalışıyor olması ve emzik-biberon kullanılmasının emzirme süresini anlamlı şekilde kısalttığı; gebelik haftasının fazla olması, annenin doğum sonrası ücretsiz izin kullanması, emzirme eğitimi almış olması, babanın emzirmeye destek olması, geceleri bebekle aynı odada kalmanın ise emzirme süresini anlamlı şekilde uzattığı görülmüştür. v SONUÇ: Emzirme sürelerinin uzatılmasında her anne ve anne adayının emzirme ile ilgili bilgilendirilmesi, desteklenmesi ve süreç hakkında kaygılarının giderilmesi gerekmektedir. Gerek sağlık personeli gerekse aile bireyleri anneye emzirme süreci boyunca destek olmalı özellikle babaların etkisi göz önüne alındığında eğitim programlarına babaların da dahil edilmesi sağlanmalıdır. Önerilen emzirme süresi olan 2 yıl boyunca anne ve bebeğin aynı odada kalması desteklenmelidir. Emzirme döneminde emzik ve biberon kullanımından kaçınılmalı, tıbbi gereklilik olmadığı müddetçe ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of this study was to determine the effect of infancy breastfeeding duration and parental education level. With the investigation of the factors influencing affecting their breastfeeding at 0-48, the parents' sociodemographic characteristics, and the conclusions achieved, it was aimed at contributing the educational works about breastfeeding. MATERIALS AND METHODS: Our research is a cross-sectional study. A questionnaire was conducted on 200 volunteer mothers with children aged 0-4, who applied to the Pediatric Clinic of Keçiören Training and Research Hospital for health services between May 1, 2019, and November 1, 2019. The sociodemographic characteristics of the participants, the medical knowledge of the infant and mother during the prenatal-antenatal-postnatal periods, the postnatal nutrition characteristics and durations of the infants were questioned. FINDINGS: All 200 volunteer mothers who participated in the study breastfed their infants for a period of time and 93.5% (151) continued to breastfeed for at least six months. 6.5% (49) of the mothers terminated breastfeeding before six months. There was no significant relationship between the maternal age, income level, education level of the mother, and education level of the father, which are the sociodemographic characteristics of the participants, and the breastfeeding. No significant relationship was found between the gender and birth weight of the infant, the number of children in the family, its rank among the children, time to start breastfeeding after birth, mother's previous breastfeeding experience, time to start supplementary food, mode of delivery and duration of breastfeeding. It was seen that whether mother works and the use of pacifier and feeding bottle significantly reduced the breastfeeding duration and that the length of gestational week, the mother's use of unpaid leave after delivery, whether she was trained on breastfeeding, the father's supports on breastfeeding, and the stay in the same room with baby at night significantly increased the breastfeeding duration. vii CONCLUSIONS: In order to extend breastfeeding duration, each mother and expectant mother should be informed about breastfeeding, supported and their worries about the process should be eliminated. Both healthcare personnel and family members should support the mother during the breastfeeding process, and especially when considering the effect of fathers, it should be ensured for fathers to be included in training programs. It should be supported that mother and baby stay in the same room for 2 years, the recommended period of breastfeeding. During breastfeeding, the use of pacifiers and feeding bottles should be avoided, unless there is a medical requirement, only breastfeeding should be encouraged for the first 6 months.