Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı 8-16 yaş grubu çocuklarda obezite sıklığı, psikiyatrik eş tanı dağılımı, yeme bağımlılığı ve yaşam kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of obesity frequency, distribution of psychiatric co-morbidity, eating dependence and quality of life in children between 8-16 years of age with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 491653
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM HEKİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) çocukluk çağının en sık görülen psikiyatrik bozukluklarından birisidir. DEHB ile obezite arasında anlamlı bir ilişki olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Ancak ülkemizde bu alanda yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Çalışmamızda kliniğimize başvuran DEHB tanılı çocuk ve ergenlerde obezite sıklığı, psikiyatrik eş tanı dağılımı, yeme bağımlılığı ve yaşam kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma planlanırken güç analizi yapılmış ve buna göre çalışmamızda Ankara ili temsili için 369 kişilik bir örneklemin yeterli olacağı bulunmuştur. Örneklemimiz 15 Haziran 2016-15 Haziran 2017 tarihleri arasında polikliniğe başvuran ve DEHB tanısı alan, 8-16 yaş arası 400 çocuk ve ergenden oluşmaktadır. Tüm olgulara, yarı yapılandırılmış klinik değerlendirme görüşmesi (ÇDŞG-ŞY) uygulanmış ve hepsinin vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplanmıştır. Olguların değerlendirilmesinde Conners Ebeveyn ve Öğretmen Derecelendirme Ölçekleri, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Çocuklar İçin Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Yaşa ve cinsiyete göre 85-94 persentiller arası aşırı kilolu ve ≥95 persentil obez olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Attention deficitand hyperactivity disorder (ADHD) is one of the most common psychiatric disorders of childhood. There are studies showing that there is a significant relationship between ADHD and obesity. However the number of studies conducted on this field is limited in our country. In this study we planned to evaluate obesity frequency, distribution of psychiatric comorbidity, eating dependency and quality of life in children and adolescents with ADHD who admitted to our outpatient clinic. Power analysis revealed that a sample of 369 individuals would be sufficient for representation of Ankara city. Our sample consisted of 400 children aged between 8 and 16 years who applied to the clinic between June 15, 2016 and June 15, 2017 and diagnosed as ADHD. All cases were administered a semi-structured clinical assessment interview (K-SADS-PL) and body mass index (BMI) of all subjects was calculated. The Conners Parent and Teacher Rating Scales, the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) and the Yale Food Addiction Scale for Children (YFAS-C) were used. According to age and sex, weight percentiles between 85-94 was considered overweight and ≥95 percentile was obese.