An appreciation of daniel defoe's 'A tour thro' the whole islands of Great Britain'
Danıel defoe'nun 'Büyük Britanya'nın bütün adaları boyunca bir gezi' adlı eserinin bir değerlendirmesi'
- Tez No: 491677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı Daniel Defoe'nun“Büyük Britanya'nın Bütün Adaları Boyunca Bir Gezi”adlı eserinin ilk cildinin tarihi nitelik taşıyan bir seyahatname mi yoksa hayali bir eser mi olduğunu belirlemektir. Yukarıda belirtilmiş olan sorunu aydınlığa kavuşturmak için iki ana unsur olan“Dil”ve“Betimleme”incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, seyahatname ve tarihsel yazın hakkındaki genel bilgiler ve yapılmış olan“Dil”ve“Betimleme”incelemelerinin ışığı altında eserin gerçek gözlemlere dayanan, edebi bir dille yazılmış gerçek bir seyahatname olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the preliminary field of concern has been the first volume of an achievement of Daniel Defoe by the name of A Tour Thro' The Whole Islands of Great Britain in order to determine its place whether as an authentic travel writing conveying historical features or a fictitious literary achievement. In order to enlighten the above-mentioned issues, most momentously, two primary investigations by the names of“Language”and“Descriptive”assessments have been implemented. Ultimately, under the light of the generic information concerning travel writing, historical writing and the parts“Language”and“Descriptive”assessments, it has been concluded that the Tour stands as a factual travel writing which rests on real observations and is written using an upper language.