Treadmill egzersiz testindeki izole inferior bölgede st çökmelerinin, farmakolojik stress testi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 491678
  2. Yazar: AHMET KARAKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) tanı ve prognozunun belirlenmesinde, birçok farklı stres testleri kuIIanılır. En önemlileri, treadmill egzersiz stres testi (TMET) ve farmakolojik stres ekokardiyografik testleridir. TMET'inde izole inferior bilgede ST-segmet çökmelerinin, KAH ile olan ilişkisini göstermede dobutamin stres ekokardiografk testi (DSET)'nin önemi ve anjiografik olarak doğruluk oranını incelerneyi amaçladık. Çalışmaya, TMET'de inferior bölgede, ST-seğmentinin J noktasından 80 ms sonra ≥1 mm downsloping veya horizontal çökmeleri olan, 70 erkek (ortalam yaş: 52 ± 9 yıl) vaka alındı. Vakalara, yaşa bağımlı makasimal hedef hızın %85'ine ulaşana kadar DSET'i uygulandı. DSET'inden 15 ± 5 gün sonra vakaların selektif koroner anjiografi ve ventrikülografi yapıldı. Koroner anjiografıde ≥ %50 ve üzeride lezyon tespit edilen 28 vakanın 23'ünde DEST'i pozitif, 5'inde negatif olarak tespit edildi. DSET'i pozitif olan 26'nın 23 'ünde test gerçek pozitif, 3 'ünde yalancı pozitif olarak tespit edildi. DSET'i pozitif olan 26 vakanın,16'sında tek damar, 7'sinde iki damar hastalığı tespit edildi. DSET'i pozitif olan vakalarda, ventrikül duvar hareket skoru (VDHS)'unda bozulma görüldü. Bu vakaların ventrikül duvar hareket skor indeks (VDHSI)'i, 1,012 ± 0,002'den, 1,567 ± 0,206'ya (P0.05). Koroner anjiografıde lezyon tespit edilmeyen 42 vakanın 39'unda, DSET negatif, 3'ünde pozitif olarak tespit edildi. Bu gruba uygulanan DSET'inde, VDHS ve VDHSI'inde değişiklik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
A lot of different stress tests are used in the diagnosis and prediction of prognosis in coronary heart disease. Treadmill exercise test and pharmacologic stress echocardiography are most important ones. We aimed to evaluate the importance and angiographic accuracy of DSET to show the relation between isolated inferior ST depression in TMET and coronary artery disease. Eighty male patients with horizontal or down sloping ≥1 mm ST segment depressions, 80 msc after J point in inferior leads were included to study (mean age: 52 ± 9 years). DSET was applied to all patients until the 85 % of age descended maximal heart rate. Selective coronary ventriculography was made 15 ± 5 days after DSET. Angiographic stenos ( ≥ % 50) was observed in 28 cases and DSET was positive in 23 cases and negative in 5 cases. It's found that 3 of DSET positive angiography and cases were false positive. Single vassals coronary artery disease was found in 16 of 26 DSET positive patients and two vassal disease in 7 of them. Left ventricular wall motion score (VWMS) impairments were seen in DSET positive cases. The left ventricular wall motion index (VWMSI) were increased from 1,012 ± 0,002 to 1,567 ± 0,206 and EF from 52 ± 8,69 % to 55,26 ± 10,2 in these patients (p>0,05). DSET was negative in 39 patients cases and positive in 3 cases out of 42 cases in whom coronary arteries were normal angiographicly. Left VWMS and VWMSI were not change from during DSET in these patients.