Elektrik yanığı modelinde etil purivat ve n-asetilsistein uygulamasının beyin, kalp, akciğer, böbrek ve kas dokularında oluşan iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of N-acetylcysteine and ethyl pyruvate on brain, heart, lung, renal and muscle tissue ischemia-reperfusion injury in experimental electrical burn model
- Tez No: 491696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç Çalışmamızda deneysel olarak oluşturulan elektrik yanığı modelinde EP ve NAC tedavisinin yanığa bağlı organ hasarını azaltmadaki etkinliğinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi planlanmıştır. Gereç ve yöntemler Çalışma, etik kurul izni alındıktan sonra Wistar cinsi ortalama 250 gr ağırlığında dişi ratlar üzerinde deneysel olarak yapıldı. Ratlar her grupta 7 rat olmak üzere, ilk grup sham grubu, ikinci grup 600 V ile yakılan yanık grubu, üçüncü grup 600 V elektrik ile yakıldıktan 1 saat sonra 20mg/kg dan NAC tedavisi verilen grup ve 4. Grup 600 V ile elektrik yanığı yapılan ve 1 saat sonrasında 50mg/kg dan EP verilen grup olmak üzere dört gruba ayrıldı. Prosedürden 24 saat sonra elde edilen kalp, böbrek, çizgili kas, beyin ve akciğer dokuları histopatolojik olarak incelendi. Bulunan değerler arasında istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular Elektrik yanığının kalp, çizgili kas, böbrek ve beyin dokularına anlamlı ölçüde zarar verdiği tespit edildi. Total kalp hasarı, total çizgili kas hasarı açısından kontrol grubu ile NAC ve EP grubu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde hasar skorunu azalttığı görüldü (p=0.001). Total böbrek hasarı değerlendirildiğinde kontrol grubu ile NAC ve EP grubu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ölçüde hasar azaltmada başarılı olduğu görüldü (sırasıyla p=0.002 ve p=0.001). Beyin hasarı değerlendirildiğinde noron dejenarasyonu açısından istatistiksel olarak antioksidan ajanlar olan NAC ve EP tedavisi ile anlamlı ölçüde hasar skorlamasında azalma tespit edildi.(sırasıyla p=0.004 ve p=0.001). Sonuç Elektrik yanığının kalp, çizgili kas, böbrek ve beyin dokusunda hasar meydana getirdiği ve bu hasarın NAC ve EP verilmesi ile azaltılabildiği görülmüştür. Fakat bu ajanların klinikte kullanılabilir duruma gelmesi için birçok deneysel ve klinik çalışmaya daha ihtiyaç vardır. Anahtar kelimeler Acil, Elektrik yanıkları, NAC, EP
Özet (Çeviri)
Objectives In our study, with experimental electrical burn modelling, determination of histopathological effectiveness of using EP (ethyl pyruvate) and NAC (N-Acetyl Cysteine) in reducing organ injury caused by electrical burns was planned. Materials and Methods The study, after being granted with ethics comitee approval, was performed on Wistar female rats weighing approximately 250 g. Rats were divided in 4 groups (7 rats in each): First one was the sham group. Second group consisted of rats submitted to burn using 600 V of electricity. Third group consisted of rats recieving NAC treatment (20mg/kg) 1 hour after being submitted to burn using 600 V of electricity. Fourth group consisted of rats recieving EP treatment (50mg/kg) 1 hour after being submitted to burn using 600 V of electricity. Histopathological specimens of heart, kidney, striated muscles, brain and lung tissues were obtained 24 hours after the procedure. Statistical analysis was performed among the obtained data. Findings Considerable injury of electrical burns in heart, striated muscles, kidney and brain tissues was identified. Between the control group and NAC and EP applied group of rats with total heart and total striated muscle injuries, statistical significance in reducing injury score was seen (p=0.001 and p=0.001, respectively). Considering the total kidney injury, statistically significant differences between the control group and NAC and EP applied group was identified in reducing injury (p=0.002 and p=0.001, respectively). Considering brain damage, statistical significance between control group and NAC and EP applied groups in reducing neuronal degeneration was determined (p=0.004 and p=0.001, respectively). Results Electrical burns caused injury in heart, striated muscles, kidney and brain tissues. These injuries could be reduced by NAC and EP treatment. However, further studies and clinical trials are required for using these agents in clinics. Keywords Emergency, electrical burns, NAC, EP