Türk demokrasi tarihinde bir dönüm noktası olarak 1950 genel seçimleri
1950 general elections as a turning point in the history of Turkish democracy
  1. Tez No: 491697
  2. Yazar: ÇAĞATAY BENHÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Türk Demokrasi Tarihi içerisinde önemli bir yeri bulunan Demokrat Parti'nin iktidara geldiği seçimler olan 14 Mayıs 1950 Genel Seçimleri ve 1946-1950 yılları arasındaki süreç tarihimizin hala en çok merak edilen ve üzerinde en çok çalışılan dönemlerinden birisidir. Çalışmanın ilk bölümünde, 1877 ilk seçiminden, 1946 seçimine kadarki süreçte Türkiye'de uygulanan seçimler ve seçim sistemlerine genel bir bakış yapılmıştır. İlerleyen kısımlarda 1945-1950 yılları arasındaki siyasi olaylar kronolojik bir sıra ile verilmiştir. Ardından Türkiye'nin çok partili hayata geçiş süreci ve akabinde 1946 seçimleri aktarılmaya çalışılmıştır. 1950 ve Seçimler adlı bölümde ise 1950 yılı başındaki DP Küçük Kongresinden başlayarak genel seçimlerin sonunda kurulan hükümete kadarki dönemde olayların kronolojisi verilmiş ve 1950 Genel Seçimleri ayrıntılarıyla aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 14th May 1950 general elections; which has a prominent place in the history of Turkish democracy, also the elections that the Democrat Party came to the power, and the period of 1946-1950 is one of the most wondered and studied periods of our history. In the first chapter of our study, Turkish elections and election system from the first elections of 1877 to the 1946 elections were studied. Later, a chronology of the political events between 1945-1950 were given. Afterwards, the process of transformation of Turkish political system to multi-party one and 1946 elections had been elaborated. In the chapter of 1950 and the Elections, a chronology from the beginning of 1950, the so-called Small Congress (Küçük Kongre) of DP to the new DP government which had formed after the 1950 elections and the 1950 general elections had been tried to elaborate.