Ağır osas' lı hastalarda cpap cihazının alt üriner sistem semptomlarına etkisi
  1. Tez No: 491719
  2. Yazar: MİTAT ARICIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
OSAS (Obsrüktif Uyku Apne Sendromu) üst solunum yolu kollapsı sonucu apne hipopne ataklarıyla seyreden, içinde hala birçok bilinmeyenleri barındıran bir hastalıktır. OSAS birçok sistemi etkilemektedir. Bunlardan birtanesi de alt üriner sistemdir. Bu çalışmada ağır OSAS (Obsrüktif Uyku Apne Sendromu) hastalarında alt üriner sistem semptomları sorgulanıp, CPAP (Continuous Pozitive Airway Pressure) cihazının bu semptomlara olan etkisini araştırmak amaçlandı. Ocak 2008 – Haziran 2008 tarihleri arasında S.B. _İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kulak Burun Boğaz ve Üroloji kliniklerinde yapılan polisomnografi (PSG)sonucunda OSAS tanısı alan, CPAP kullanması planlanan, belirlenen kriterlere uyan 15 erkek hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ya_ı 34 ile 60 arasında, ortalama ya_ 50,87 idi. Enürezis noktürna ve noktürnal pollaküri açısından sorgulanan hastalara, International Prostate Symptom Score (IPSS) ve Epworth uykululuk skalası yapıldı. CPAP kullanımı öncesi ürodinami laboratuvarında üroflovmetri yapılan hastalara 2 ay boyunca CPAP cihazı kullanmaları önerildi. iki aylık CPAP tedavisi sonucunda hastalar enüresis ve pollaküri açısından tekrar sorgulandılar. IPSS ve Epworth uykululuk skalasıyla yeniden değerlendirildiler ve tekrar üroflovmetri yapıldı. CPAP öncesi ve sonrası bulgular karşılaştırıldı. Sonuç olarak 15 hastanın hepsinde olan noktürnal pollaküri bir hasta haricinde tamamen düzeldi. Bir hastada ise pollaküri sayısında azalma saptandı. Bir hastada mevcut olan enürezis noktürna düzeldi. Hastaların AHİ(Apne-Hipopne _ndeksi) ile arousal sayıları ve arousal sayıları ile pollaküri sayıları arasında zayıf bir korelasyon saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
OSAS (Obstuctive Sleep Apnea Syndrome) is a disease that presents with apnea hypopnea attacks as a result of collapse of the upper respiratory airway and still has alot yet to be discovered about it. OSAS affects alot of systems, one of them being the lower urinary system. In this study we determined lower urinary system symptoms in OSAS (Obstuctive Sleep Apnea Syndrome) patients and then aimed at researching on the effects of CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) on these symptoms. 15 patients were diagnosed with OSAS after polysomnography (PSG) tests were done in S.B. Istanbul Teaching and Research Hospital at the 2nd Ear, Nose and Throat and Urology Clinics from January 2008 to June 2008. These patients were to use CPAP and met the set criteria and therefore included into the study. The patients' ages ranged from 34 to 60, average of 50.87. The patients were asked about enuresis, nocturia and nokturnal pollakiuria and then were evaluated using International Prostate Symptom Score (IPSS) and Epworth Sleepiness scale. The patients had uroflowmetry done in the urodynamic laboratory before using CPAP and then advised to use CPAP for a period of 2 months. The patients were once again questioned about enuresis and pollakiuria after 2 months of CPAP treatment. IPSS ve Epworth sleepiness scale was once again evaluated and uroflowmetry redone. The data before and after CPAP was compared. All the 15 patients with nokturnal pollakiuria apart from one recovered fully. As for one patient the frequency of pollakiuria was found to have reduced. In another patient there was recovery of enuresis nokturna. There was a weak corelation between the patients' AHI (Apnea-Hypopnea Index) and number of arousals and also between the number of arousals and the number of pollakiuria (p>0.05).