Xvııı. yüzyıl İstanbul hanlarının cephe kuruluşları
Facades of the xviii century Istanbul inns
  1. Tez No: 491734
  2. Yazar: GÜLBERK BİLECİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU CANTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada genel olarak İstanbul'un üç önemli ticaret alanında, Eminönü'nden Beyazıd'a uzanan yamaçta (Çakmakçılar Yokuşu), Kapalıçarşı çevresinde ve Galata'da inşa edilen XVIII. yüzyıl hanlarının cephe kuruluşları incelenmiştir. Türk mimarlığında ortaya konan ticaret yapıları, XVIII. yüzyıl İstanbul hanları ve bu hanların dağılımı hakkında bilgi verildikten sonra, han cephelerinin günümüzdeki durumları ve koruma ile ilgili düşünceler belirtilmiştir. Sanat Tarihi yüksek lisans tezi olarak sunulan çalışmada, XVIII. yüzyıl hanlarından özelliklerini koruyanlar incelenmiş ve cephe mimarlığında taşıdıkları ortak özellikler tespit edilerek değerlendirilmiştir. Ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş hanların cephelerinin fotoğrafları çekilmiş, planları ile birlikte cephe çizimleri de verilmiştir. Türk mimarlığının en önemli yapı kümelerinden biri olan ve hakettiği ilgiyi göremeyen şehir hanlarını tanıtmak amacıyla, XVIII. yüzyıl İstanbul hanlarının cephe mimarlığına yönelerek yapılan çalışmamızın bu konuda bir boşluğu dolduracağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
In this study, facades of the XVIII century inns located on three important commercial areas of Istanbul; in Galata, around the Grand Bazaar and on the hillside extending from Eminönü to Beyazıt, were examined in general. After giving information about the Istanbul inns of XVIII century and the distribution of these inns, the present conditions of the inn facades and the thoughts about protection are mentioned. In the study presented as a master thesis of Art History, the ones that preserved the properties of the XVIII century inns were examined and evaluated by determining the common characteristics of facade architecture. In addition, photographs of the facades of disappearing inns were made, and drawings of the facades were given along with their plans. We believe that our work done with the aim of promoting the city inns which is one of the most important building clusters of Turkish architecture and it will fill a gap in this matter.