Hindi kesimhanesi rendering yağından biyodizel üretimi ve dizel motoru performans, emisyon ve yanma karakteristikleri üzerinde etkisinin incelenmesi
Production of biodiesel from turkey slaughterhouse rendering fat and investigation of the effect on performance, emission and combustion characteristics of diesel engine
- Tez No: 491739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAATTİN OSMAN EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yakın gelecekte petrol rezervlerinin tükeneceği çeşitli araştırmacılar tarafından ifade edilmektedir. Bu sebeple, dünya genelinde alternatif enerji kaynakların araştırılmasına olan ilgi artmıştır. Biyodizel, tükenme sorunu olmayan yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır ve modern dizel motorlarında herhangi bir değişiklik yapmadan sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Biyodizel üretiminde pek çok farklı hammaddeler kullanılabiliyor olmasına rağmen, ucuz olmasından dolayı, atık hayvansal yağlardan biyodizel üretimi oldukça cazip görünmektedir. Bu çalışmada Bolu'daki hindi kesimhanesinden alınan hindi rendering yağından üretilen biyodizel, petrol kökenli dizel yakıtı ile farklı oranlarda karıştırıldıktan sonra, motor performansı, egzoz emisyonları ve yanma karakteristikleri tek silindirli, direk püskürtmeli bir dizel motorunda test edilmiştir. Deneyler sonucunda; tüm motor devirlerinde, biyodizel karışımlarının tutuşma gecikmeleri daha uzun olduğu için maksimum silindir basıncı ve maksimum ısı salınımlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Biyodizel ilavesi moment ve ısıl verimde bir miktar azalmaya, fakat özgül yakıt tüketiminde ise bir miktar artıĢa neden olmuĢtur. B10 ve B20 karıĢımları referans dizel yakıta kıyasla, NOx emisyonlarında azalmaya neden olurken, B50 ise hafif bir artışa neden olmuştur. Ayrıca, tüm biyodizel karışımları, CO ve is emisyonlarında azalmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is expressed by various researchers that oil reserves will be consumed in near future. For this reason, there is increased interest in exploring alternative energy sources around the world. Biodiesel is a renewable and clean energy source that does not have an exhaustion problem and can be used without problems in modern diesel engines without any modification. Despite the fact that many different raw materials can be used in the production of biodiesel, biodiesel production from waste animal fats seems attractive because of its low cost. In this study, biodiesel produced from turkey rendering fat from turkey slaughterhouse in Bolu was mixed with petroleum diesel fuel at different ratios and then the engine performance, exhaust emissions, and combustion characteristics were tested in a single cylinder, direct injection diesel engine. As a result of experiments; at all engine revolutions, the maximum cylinder pressures and maximum heat releases were found to be higher because the ignition delays of the biodiesel blends were longer. The addition of biodiesel resulted in a slight decrease in torque and thermal efficiency, but a slight increase in specific fuel consumption. B10 and B20 blends caused a reduction in NOx emissions compared to the reference diesel fuel, while B50 caused a slight increase. In addition, all biodiesel blends have caused a decrease in CO and smoke emissions.