Yanığa bağlı sepsiste IL-10 ve IL-8 artışı ve growth hormonun prognoza etkisi
Increase of IL-10 and IL-8 in burn sepsis and prognostic effect of growth hormone
- Tez No: 491747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEŞŞAF AŞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalışmanın amacı yanığa bağlı sepsis gelişimi ve prognoz ile IL-10 ve IL-8 düzeyleri arasındaki ilşkiyi ortaya koymak ve immunmodülatör aktivitesi gösterilmiş growth hormonun bu sitokinlerin blokajı dolayısı ile sepsi gelişimi ve prognoz üzerine etkisini araştırmaktı. Vücut yüzeyinin %25'inden fazlasında yanık yanık nedeniyle yatan 16 yaşından büyük ek hastalığı olmayan hastalar sepsis bulguları açısından takip edilip standart tedavi uygulanırken, ilk 12 saat ve sepsis bulgularının ortaya çıktığı gün ve sepsisin 3. gününde dolaşımdaki IL-10 ve IL-8 düzeylerine bakıldı. Hastalar sepsis gelişmeyenler, sepsis gelişip yaşayanlar ve sepsis gelişip ölenler olarak gruplandırıldı. İkinci basamakta ise 30 adet ratda (15 kontrol) %25'lik full-thickness yanık oluşturuldu. 15 rat'a 3ü/kg dozunda growth hormon günaşırı sc. enjekte edilerek, 10 gün izlem sonrası IL-10 ve IL-8 için kan örneği alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between IL-10 and IL-8 levels and the development of sepsis due to burn , and to investigate the effect of immunomodulatory activity of the indicated growth hormone on sepsis development and prognosis by blocking these cytokines. Patients older than 16-year age,who had burns in excess of 25% of the body surface were followed up for standardized treatment, and the levels of IL-10 and IL-8 in the circulation during the first 12 hours and on the day of sepsis and on the third day of sepsis viewed. Patients were classified as those who did not develop sepsis, those who developed sepsis, and those who developed sepsis and dead. In the second step, 30 rats (15 controls) were burned with 25% full-thickness of body surface . Growth hormone over time at a dose of 15 rats 3 U / kg sc. blood samples were taken for IL-10 and IL-8 after 10 days of follow-up. In this clinical study, IL-10 and IL-8 levels were significantly different in patients whose dead from burn sepsis than in whose had been survived by sepsis.