Yoğun bakım hastalarında erken enteral immünonütrisyon uygulamasının inflamatuvar yanıta etkisi
Inflammatory response of the applıcatıon of early enteral ımmunonutrıtıon effect ıntensıve care patıents
  1. Tez No: 299024
  2. Yazar: FATMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL BAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Erken enteral immünonütrisyon, sitokinlere bağlı oluşan stres yanıtta değişiklikler oluşturarak, SIRS'tan sepsise doğru dinamik süreçte optimal bir inflamatuvar ve immün yanıt oluşturup, sağkalımı arttırmada etkilidir.Çalışmamızda, kritik hastalarda standart ve glutamin içeren ürünlerin erken ve geç enteral beslenme rejiminde inflamatuvar yanıta etkilerini araştırdık.Çalışmamızda ventilatör desteği gereksinimi olan 30-60 yaş arası, 40 hasta randomize edilip dört gruba ayrıldı. Grup SE; standart erken enteral, SG; standart geç enteral İE; erken enteral immünonütrisyon, İG; geç enteral immünonütrisyon grubu olarak belirlendi. Erken enteral gruplara 24 saat içinde nütrisyon başlanırken, geç gruplara 72 saat sonra başlandı. Hasta yatışlarının 1. 5. ve 7. günlerinde, prealbümin, albümin, CRP, IL-6, IL-10, APACHE-II skorları ve mortalite oranları değerlendirildi.Grupların demografik özellikleri, VKİ ve günlük kalori alımları arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Early enteral immunonutrition makes differences in stress response that depend on cytokines, make an optimal inflammatory and immune response at dynamic process of SIRS through sepsis, effective in increasing survival.In our study, we research effect of standard and contained glutamine products on early and late nutrition regimen in inflammatory response at critical patients.Between 30-60 years old, 40 patients that need ventilation support, with randomisation divided into 4 groups. Group SE: standard early enteral, group SG standard late enteral, IE: early enteral umminonutrition, IG determined as late enteral immunonutrition. In early enteral nutrition group, nutrition started within first 24 hours of treatment, late groups nutrition started after 72 hours. Prealbumin, albumin CRP, IL-6, IL-10, APACHE-II scores and mortality were calculated for 1. 5. and 7. days of admission.There was no difference in demographic values, BMI and daily calories intake between groups.