Obsesif kompulsif bozukluk ve panik bozuklukta erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu komorbiditesi
Comorbidity of adult attention-deficit hyperactivity disorder with obsesive compulsive disorder and panic disorder
- Tez No: 491751
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Panik Bozukluk hastalarında Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu komorbiditesinin araştırılması idi. Yöntem: Çalışmamıza 60 OKB hastası, 60 PB hastası ile 60 sağlıklı gönüllü alındı. Hasta grupları ile kontrol grubu yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir düzeyi açısından denkleştirildi. Tüm katılımcılar (obsesif kompulsif bozukluk hastaları, panik bozukluk hastaları ve kontrol grubu hastaları) ile DSM-IV Eksen-I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I/CV) kullanılarak görüşme yapılmış ve SVF (Sosyodemografik Veri Formu) doldurmaları istenmiştir. Tüm SCID-I/CV görüşmeleri aynı araştırıcı tarafından uygulanmıştır. Obsesif Kompulsif Bozukluk hasta grubuna Yale-Brown obsesyon kompulsiyon derecelendirme ölçeği, Panik Bozukluk hasta grubuna Panik-Agorofobi ölçeği, ayrıca tüm katılımcılara Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği ( Wender-Utah Rating Scale ) ( WUDÖ ) ve Erişkin DEB/DEHB Tanı ve Değerlendirme Envanteri (Turgay, Kasım 1995 ) verilerek gerekli açıklamanın yapılması sonrası kendilerinden ölçeğin doldurulması istenmiştir. Bulgular: Hasta grupları ile kontrol grubunun erişkin DEHB görülme birlikteliği karşılaştırıldığında; OKB hasta grubunda %20 (n=12), PB hasta grubunda % 6,7 (n=4), kontrol grubunda %1,7 (n=1) sinde Erişkin DEHB tespit edilmiştir. OKB ve PB hasta grubu ile kontrol grubu arasında Erişkin DEHB dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir (p=0,002). OKB ve kontrol grubu çocukluk DEHB sıklıkları açısından karşılaştırıldığında her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir (p=0,002). OKB ve kontrol grubu erişkin DEHB sıklıkları açısından karşılaştırıldığında her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir (p=0,002). Erişkin DEHB olan OKB hastalarının; %50 si (n=6) erkek, %50 si (n=6) kadın olarak tespit edilmiştir. Erişkin DEHB olan PB hastalarının; %75 (n=3) erkek, %25 si (n=1) kadın olarak tespit edilmiştir. Erişkin DEHB olan hastalarda erişkin DEHB alt tipleri değerlendirildiğinde eriskin DEHB dikkat eksikligi ön planda olan %41,7 (n=5), erişkin DEHB hiperaktivite impulsivite ön planda olan %8,3 (n=1), erişkin DEHB bileşik tip %50 (n=6) olarak bulunmuştur. Erişkin DEHB olan hastalarda erişkin DEHB alt tipleri değerlendirildiğinde eriskin DEHB dikkat eksikligi ön planda olan %50 (n=2), erişkin DEHB hiperaktivite impulsivite ön planda olan %0, erişkin DEHB bileşik tip %50 (n=2) olarak bulunmuştur. Erişkin DEHB olmayan grupta %47,9 (n=23) oranında kirlenme obsesyonu-temizlik kompulsiyonu, erişkin DEHB olan grupta % 16,7 (n=2) oranında kirlenme obsesyonu-temizlik kompulsiyonu, %50 (n=6) emin olamama obsesyonu-kontrol kompulsiyonu tespit edilmiştir. Erişkin DEHB olan PB' lerle olmayanlar agorofobi açısından karşılaştırıldığında erişkin DEHB olmayan grupta %55,4 (n=31), erişkin DEHB olan grupta %25 (n=1) oranında agorofobi tespit edilmiştir, her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir ( p=0,331). Erişkin DEHB olan PB' lerle olmayanlar beklenti anksiyetesi açısından karşılaştırıldığında erişkin DEHB olmayan grupta %87,5 (n=49), erişkin DEHB olan grupta %100 (n=4) oranında beklenti anksiyetesi tespit edilmiştir, her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir ( p=1,000). Tartışma: Çalışmamızda OKB ve PB hastalarında kontrol grubuna göre artmış erişkin DEHB komorbiditesi saptandı. OKB ve PB hastalarında Erişkin DEHB olması tedavi ve prognoz açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to assess adult attention-deficit hyperactivity disorder (ADHD) comorbidity in a group of obsesive compulsive disorder (OCD) and panic disorder (PD) patients compared to a control group. Method: : Subjects studied were 60 patients with OCD and 60 patients with PD (ages between 18 and 45 years) were matched with 60 healty controls in terms of to age, sex, education and employment. Wender Utah Rating Scale and Turgay's Adult ADD/ADHD DSM-IV Based Diagnostic and Rating Scale were administered to the participants. SCID-I/CV (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorder, Clinical Version) was used ascertain or to exlude a psychiatric diagnosis. Results: Rate of adult ADD/ADHD was significantly higher among the OCD (%20) patients compared to the control group (%1,7) (p=0.002). Rate of adult ADD/ADHD was higher among the PD (%6,7) patients compared to the control group (%1,7) (p=0,058). Conclusion: This is the only study that evaluates the prevalence of adult ADD/ADHD in OCD and PD patients. Our findings suggest that assessing adult ADD/ADHD in patients with OCD and PD may be important for treatment and prognosis of these disorders.