Aort darlığının serum papp-a düzeyi ile ilişkisi
Relationship of aortic stenosis with serum pregnancy associeted plasma protein-a
- Tez No: 491752
- Danışmanlar: DOÇ. AYFER ÇOLAK, UZMAN ERSİN ÇAĞRI ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elif Merve Girgin, Aort Darlığı ile Serum Gebelik İlişkili Plazma Protein-A İlişkisi, Tıbbi Biyokimya Uzmanlık Tezi, İzmir 2017. Kalsifik aort kapak hastalığı, aort kapağında darlığa yol açmayan hafif kalınlaşma ve kalsifikasyonu tanımlayan aort sklerozundan aort darlığına (AD) kadar olan bir spektrumu içermektedir. Yapılan çalışmalarda AD ile Koroner Arter Hastalığı (KAH) arasındaki ilişki net olarak gösterilmiştir. AD ve KAH'ın, etyolojik nedenler, klinik özellikler, risk faktörleri ve histopatolojik inceleme bulguları yönünden önemli benzerliklere sahip olduğu bilinmektedir. Gebelikle İlişkili Plazma Proteini-A (PAPP-A), ilk olarak gebelerin plazmasında tanımlanan yüksek molekül ağırlıklı çinko bağlayan bir matriks metalloproteinazı (MMP)'dır. Literatürde KAH ile PAPP-A'nın ilişkisini araştıran çeşitli çalışmalar mevcut iken KAH ile benzer patogeneze sahip olan AD ile PAPP-A ilişkisini gösteren çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmaya hastanemiz kardiyoloji kliniğine ayaktan başvuran ve transtorasik ekokardiyografi ile AD saptanan 45 hasta ve 30 kontrol grubu hasta alındı. Çalışmaya alınan bireylerin yaşları ortalama 66 ± 11 yıl idi. Olguların glukoz, üre, kreatinin, trigliserid, total kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), C-reaktif protein (CRP), insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) ve PAPP-A düzeyleri ölçülmüştür. PAPP-A düzeyi için hasta ve kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık mevcut olduğu görüldü (p=0.02). Lojistik regresyon analizinde AD gelişiminde serum PAPP-A düzeyinin bağımsız bir belirleyici olduğu (B=0.161 p=0.01) bulundu. Fakat aort kapak darlık derecesi (B=0.02 p=0.24) ve velosite (r= 0.185 p=0.38) ile ilişkisi bulunmadı. PAPP-A ile IGF-1'in negatif yönde anlamlı ilişkili olduğu görüldü (r=-0.279 p=0.01). Lojistik regresyon analizinde klinik faktörlerden sadece hiperlipideminin (B=-1.856 p=0.04) bağımsız olarak AD varlığı ile negatif yönde ilişkili olduğu bulundu. Ayrıca lineer regresyon analizinde ortalama trombosit hacmi (MPV)'nin aort kapak darlık derecesiyle ilişkili olduğu bulundu (B=0.251 p=0.004). Sonuç olarak serum PAPP-A düzeyi AD olan hastalarda yükselmektedir. Bu çalışmanın bulguları ile birlikte daha geniş hasta popülasyonlarıyla yapılacak olan çalışmaların PAPP-A'nın AD'nin etyogenez, tanı ve tedavisinde gelişmelere yol açabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Elif Merve Girgin, Relationship of Aortic Stenosis with Serum Pregnancy Associeted Pasma Protein-A, Medical Biochemistry Speciality Thesis, Izmir 2017. Calcific aortic valve disease involves a spectrum ranging from aortic valve sclerosis which defines mild thickening and calcification without narrowing of the aortic valve to aortic stenosis (AS). The relationship between AS and Coronary Artery Disease (CAD) has been clearly shown in the former studies. It is known that AS and CAD have significant similarities in terms of etiology, clinical features, risk factors and findings of histopathological examination. Pregnancy-Associated Plasma Protein-A (PAPP-A) is a high molecular weight zinc-binding matrix metalloproteinase (MMP) initially identified in the plasma of pregnants. Altough there have been several studies in the literature investigating the relationship between CAD and PAPP-A, there weren't any studies showing a relationship between AS which is similarly to CAD pathogenesis and PAPP-A. 45 patients who referred to our cardiology clinic and who had AS diagnosed by transthoracic echocardiography and 30 control subjects were included in this study. The mean age of the subjects was 66 ± 11 years. Levels of glucose, urea, creatinine, triglyceride, total cholesterol, low density lipoprotein (LDL), high density lipoprotein (HDL), C-reactive protein (CRP), Insulin-like growth factor-1 (IGF-1) and PAPP-A were measured. There was statistically significant difference between the patient and control group for PAPP-A (p = 0.02). We found that serum PAPP-A level was an independent predictor of AS (B = 0.161 p = 0.01) by logistic regression analysis. However, we could not find any correlation between AS grade (B = 0.02 p = 0.24) and velocity (r = 0.185 p = 0.38). We found that PAPP-A and IGF-1 were negatively correlated (r = -0.279 p = 0.01). By the logistic regression analysis, we found that only the hyperlipidemia as a clinical factor, was independently associated with the presence of AS in the negative direction (B = -1.856 p = 0.04). We also found that mean platelet volume (MPV) was associated with AS by linear regression analysis (B = 0.251 p = 0.004). As a result, serum PAPP-A levels are increased in patients with AS. We think that the further studies with larger patient populations PAPP-A may contribute to etiogenesis, diagnosis and treatment AS.