Endometriomalarda vasküler endotelyal growth faktörün immunhistokimyasal analizi
Immunhistochemical analysis of vascular endothelial growth factor in endometriomas
  1. Tez No: 491755
  2. Yazar: GÖRKEM TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SERTAÇ BATIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Endometriozis patogenezinde angiogenesis günümüzde derinlemesine araştırılan bir konudur. Angiogenezisteki önemli mediatörlerden olan vasküler endotelyal growth faktor halen üzerinde araştırmaların sürdüğü; endometriozis gelişiminde kilit rol oynayan bir yapıdır. Buradan yola çıkarak kurguladığımız bu çalışmada amacımız ovaryan endometriomalarda ve aynı hastaların endometriumlarında immunhistokimyasal olarak VEGF ekspresyonunu ortaya koymaktır. Çalışmamızda hastanemizde opere edilen 15 hastalarının endometrioma örnekleri ve kontrol grubu olarak myoma uteri nedeniyle opere edilen 13 hastanın periton örnekleri yanı sıra hem çalışma hem de kontrol grubunun endometrial örnekleri alınarak immunhistokimyasal olarak değerlendirildi. İmmunhistokimyasal analiz neticesi endometriomaların kontrol grubundan alınan periton örneklerine göre VEGF ile daha yoğun boyandığı ve bunun istatistik inceleme sonucunda anlamlı fark yarattığı belirlendi. Endometrial örnekler VEGF immunhistokimyasal inceleme yöntemiyle değerlendirildiğinde gruplar arası anlamlı bir farklılık izlenmedi. Ayrıca her grup kendi içerisinde endometrial-peritoneal lezyonlar birebir karşılaştırıldığında da anlamlı fark saptanmadı. Endometriomalarda yoğun VEGF tutulumu literatür bilgileri ile uyumlu görünmektedir. Neoplazilerde neovaskülarizasyonda rol alan VEGF'in endometrioziste de benzer yolları izlediği; dolayısıyla VEGF'nin antagonize edilmesinin gelecekte geliştirilecek tedavilerde faydalı olabileceği ileri sürülebilir. Ancak bu konuda prospektif kontrollü çalışmaların daha geniş hasta serileri ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis in is an important research area on the pathogenesis of endometriosis. Vascular endothelial growth factor (VEGF), an important mediator for angiogenesis, may play an important role for development and progression of endometriosis. The aim of this study is that we will to determine the expression pattern of VEGF of patients with ovarian endometriosis and their eutopic endometrium. Fifteen (15) women with endometrioma and 13 healthy controls enrolled in this study. Peritoneal and endometrial biopsy of both groups was taken. We used immunohistochemistry to study the expression of VEGF. There was a statistically significant difference between cases and controls regarding to peritoneal VEGF expression. On the contrary, there was no statistically significant difference endometrial VEGF expression between two groups. In conclusion, this study demonstrated that VEGF may play an important role for development and progression of endometriosis similar to neoplasia. Further prospective randomized controlled studies are required to confirm the effect of VEGF on the underlying pathogenesis of endometriosis.